Büyümeyi uzaktan beslemek: Gelişmekte olan ekonomilerde işçi dövizleri özel sektörde istihdam yaratılmasını nasıl destekliyor?(Gambiya örneği)
Propelling growth from a distance: How remittances support private sector job creation in developing economies through growth (the case of the Gambia)
  1. Tez No: 949176
  2. Yazar: ADAMA NGUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, 1999-2020 yılları arasında Gambiya'da göçmen döviz girişleri ile özel sektör büyümesi ve nihai istihdam yaratımı arasındaki çok yönlü ilişkileri kapsamlı bir şekilde araştırmaktadır. Çalışma bu amacı, özel sektör büyümesini (özel sektörden taleplerle temsil edilen) ve işçi dövizi girişlerini sırasıyla bağımlı ve bağımsız değişkenler olarak, döviz ve siyasi istikrarı da kontrol edilen değişkenler olarak kullanarak gerçekleştirmektedir. VECM ampirik analiz yaklaşımını kullanan çalışma, siyasi istikrar ve döviz dalgalanmalarını kontrol ederken Gambiya'ya gelen büyük miktardaki işçi dövizlerinin (GSYİH'nın %38'i) özel sektör büyümesi ve istihdam yaratma üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Analiz, işçi dövizi girişleri ile Gambiya'da özel sektör büyümesi ve istihdam yaratılması arasında uzun dönemli pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Özel sektörün işçi dövizi girişleri, siyasi istikrar ve döviz kurlarındaki şoklara tepkisi hakkında daha fazla geri bildirim sağlamak için bir FEVD ve IRF analizleri de yapılmıştır. Bu testler, döviz kurlarının özel sektördeki varyansları açıklamada en büyük yeteneğe sahip olduğunu ortaya koymuştur (10. dönemde yaklaşık %38). Bu çalışma, araştırmadaki anahtar kavramların kısaca tartışıldığı bir giriş bölümü, kullanılan yöntemlerin açıklandığı, analizlerin değerlendirildiği ve yorumlandığı bir analiz bölümü ve çalışmanın bulgularının ve tavsiyelerinin sunulduğu bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Bu bulgular, işçi dövizlerinin özel sektör büyümesi ve nihai istihdam yaratma üzerindeki uzun vadeli olumlu etkisini en üst düzeye çıkarmak için siyasi istikrar ve döviz kurlarının rollerini hesaba katan özel işçi dövizlerini artırma politikalarının yürürlüğe konulmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis extensively explores the multifaceted relationships between migrant remittance inflows and private sector growth and eventual job creation in the Gambia between the years of 1999 and 2020. The study actuates this aim by employing private sector growth (proxied by claims on private sector) remittance inflows as the dependent and independent variables respectively and foreign exchange and political stability as the controlled variables. Utilizing a VECM empirical analysis approach, the study investigates the influence of the vast amount of remittances into the Gambia (38% of the GDP) on private sector growth and job creation while controlling for political stability and foreign exchange fluctuations. The analysis revealed a long-run positive relationship between remittance inflows and private sector growth and employment creation in the Gambia. A FEVD and IRF analyses were also executed to provide greater feedback on the response of the private sector to shocks in remittance inflows, political stability and exchange rates. These tests professed that, foreign exchange rates have the greatest ability to explain variances in the private sector (about 38% in the 10th period). The paper includes an introductory section; where the key concepts in the research are briefly discussed, an analysis section; where the employed methods are explained, analysis evaluated and interpreted and a concluding section; where the findings and recommendations of the paper are presented. These findings underscore the importance of the enactment of tailored remittance enhancement policies that account for the roles of political stability and exchange rates to maximise the long-run positive influence of remittances on private sector growth and ultimate employment generation.