Sosyo-ekonomik düzeyi yüksek okullarda öğretmenlerin sınıf yönetiminde karşılaşılaştığı sorunlar
Classroom management challenges of teachers in high socio-economic status schools
- Tez No: 949207
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÖHEYDA GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Literatürdeki çok sayıda çalışma, okulun demografik yapısı ile kullanılan disiplin yöntemleri arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Bu çalışmalar daha çok orta sosyo-ekonomik düzey sınıfa dahil olarak gösterilen öğretmenlerle daha düşük ekonomik sınıftan gelen öğrencilerin disiplin konusunda yaşadıkları problemlere ve bunların yarattığı eşitsizliklere odaklanmıştır. Bu araştırmanın amacı sosyo-ekonomik düzeyi yüksek veli profiline sahip okullarda görev yapan öğretmenlerin sınıf yönetiminde karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara karşı geliştirdikleri stratejileri incelemeyi amaçlamıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, durum çalışması deseni benimsenmiş ve maksimum çeşitlilik yöntemi ile seçilen özel bir kolejde görev yapan 20 öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda bulgular beş ana tema altında toplanmıştır: (1) Sınıf yönetiminde öğretmenin rolü ve benimsediği yaklaşımlar, (2) Sınıf yönetimi yeterliliği algısı ve etkileyen faktörler, (3) Farklı kurumlarda edinilen deneyimlerin sınıf yönetimine etkisi, (4) Sosyo-ekonomik faktörlerin sınıf yönetimine etkisi, (5) Karşılaşılan sorunlara yönelik stratejiler ve uygulamalar şeklinde yapılandırılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin en çok karşılaştığı sorunlar; öğrenci-veli beklentilerinin yüksekliği, öğretmen otoritesine yönelik sorgulayıcı yaklaşımlar, disiplin sorunları, bireysel farklılıkların yönetimi ve veli müdahaleleridir. Bu sorunlarla başa çıkmak için öğretmenlerin en çok tercih ettikleri stratejiler ise etkili iletişim kurmak, mizah kullanmak, sınıf kurallarını birlikte belirlemek, olumlu pekiştireçler kullanmak ve esnek öğretim yöntemleri geliştirmektir. Elde edilen verilerin, sınıf yönetiminde karşılaşılan güçlüklerin anlaşılması ve çözüm yollarının geliştirilmesi açısından öğretmen eğitimi programlarına, okul yönetim politikalarına ve eğitim literatürüne katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Numerous studies in the literature have demonstrated a correlation between a school's demographic composition and the disciplinary methods employed. These studies predominantly focus on the discipline-related challenges encountered by teachers considered to be from the middle socio-economic class and students from lower socio-economic backgrounds, as well as the resulting inequalities. The purpose of this study is to examine the classroom management problems experienced by teachers working in schools with a high socio-economic parent profile, and the strategies they develop to overcome these challenges. This qualitative study adopted a case study design and involved semi-structured interviews with 20 teachers selected using the maximum variation sampling method from a private school. The data obtained were analyzed through descriptive analysis. As a result of the analysis, findings were organized under five main themes: (1) The role of the teacher and adopted approaches in classroom management, (2) Perceptions of classroom management competence and influencing factors, (3) The impact of experiences gained in different institutions on classroom management, (4) The influence of socio-economic factors on classroom management, and (5) Strategies and practices developed to address encountered problems. According to the research findings, the most common problems faced by teachers include high expectations from students and parents, questioning of teacher authority, discipline-related issues, managing individual differences, and parental interference. The most frequently used strategies by teachers to cope with these issues are establishing effective communication, using humor, collaboratively setting classroom rules, applying positive reinforcement, and adopting flexible instructional methods. The findings obtained are expected to contribute to teacher education programs, school management policies, and the educational literature by enhancing the understanding of the challenges encountered in classroom management and supporting the development of effective solutions.