Labor migration and trade patterns in the presence of age composition differences across countries an overlapping generations analysis
Ülkeler arası yaş kompozisyonu farklılıkları durumunda işgücü göçü ve ticaretin yönü: Bir eşanlı nesiller analizi
- Tez No: 94921
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET ÜLKELER ARASI YAŞ KOMPOZİSYONU FARKLILIKLARI DURUMUNDA İŞGÜCÜ GÖÇÜ VE TİCARETİN YÖNÜ: BİR EŞANLI NESİLLER ANALİZİ Uyar, Ali Emre Yüksek Lisans, İktisat Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Serdar Sayan Eylül 2000 Bu çalışma, ülkeler arası nüfus büyüme farklarının çeşitli etkilerini, iki ülkeli bir eşanlı nesiller genel denge modeli çerçevesinde incelemekte ve bu farkların sonucu olarak nüfusların yaş kompozisyonları arasında oluşan eşitsizliğin hem ticaret, hem de uluslararası işgücü göçü için temel oluşturduğunu göstermektedir. Analiz, başlangıç anında nüfus artış oranlan dışında birbirinin tıpatıp aynı koşullarla karşı karşıya olan iki ülke ekonomisinin zaman içindeki değişimini, birbiriyle temas etmedikleri durumdan yola çıkarak yapılmaktadır. Kurulan model, daha sonra, serbest ticaret ve uluslararası işgücü hareketlerini de gözönüne alacak biçimde simule edilmiş ve değişik senaryolardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. İncelediğimiz göç simulasyonları, göç oranlarının durgun hal değerlerinin göç-sonrası nüfus artış oranlarını eşitlediğini göstermektedir. Ticaret de göz önüne alındığında, göçmen işgücü için çekici olan ülkenin diğerine göre büyük ülke olması durumunda, fiilen göç almak yerine ticareti tercih ettiği görülmektedir. Öte yandan, iki ülkenin eşit büyüklükte olması halinde ev sahibi ülke için göç, ticarete kıyasla Pareto-baskın çıkmakta; buna karşın, kapalı ekonomi durumu hem ticaret hem de göçmen kabulüne Pareto-baskın olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Eşanlı Nesiller, Genel Denge, Yaş Kompozisyonu Farkları, Göç, Ticaret. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LABOR MIGRATION AND TRADE PATTERNS IN THE PRESENCE OF AGE COMPOSITION DIFFERENCES ACROSS COUNTRIES: AN OVERLAPPING GENERATIONS ANALYSIS Uyar, Ali Emre M.A., Department of Economics Supervisor: Assist. Prof. Dr. Serdar Sayan September 2000 This study examines various effects of population growth differentials across countries by using a two country overlapping generations (OLG) general equilibrium model and shows that the resulting differences in age composition of populations provide not only a basis for trade but also incentives for international migration of labor. The analysis starts by considering autarky equilibria of the countries that are assumed to be identical except for population growth rates initially, and shows that the country with the lower (higher) population growth rate will have higher (lower) capital per worker, wage rate and lifetime utility at all times. The cases of free trade and international mobility of labor are then simulated for a comparative investigation. The simulations with the considered migration scheme reveal that the steady state value of migration rate equalizes the post-migration population growth rates in both countries. When trade is also taken into consideration, the results indicate that the country that is attractive to the migrants would prefer trade to migration, if it is a large country relative to the other. If both countries are equal in size, on the other hand, trade turns out to be Pareto-inferior to migration for the host country, with autarky being Pareto-superior to both trade and migration. Keywords : Overlapping Generations, General Equilibrium, Age Composition Differences, Migration, Trade. in