Teknolojik gelişmelerin göçmen iş gücü talebi üzerindeki etkisi: Avrupa örneği
The impact of technological developments on immigrant labor demand: The Europe example
  1. Tez No: 867655
  2. Yazar: SERAP FISTIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlar tarihsel süreç boyunca birçok sebeple göç etmiştir. Tarihin ilk zamanlarında göç hareketleri beslenme ve barınma motivasyonuyla gerçekleşmekteydi. Toplumsallaşma ve devlet yapılarının ortaya çıkmaya başlamasıyla göç faaliyetleri içsel ve dışsal motivasyonel örüntüler çerçevesinde şekillenmiştir. Savaş, ticaret, tedavi alma gibi motivasyonlar zorunlu göçü temsil eden itici faktörlerdir. Eğitim, kültür ve turizm merkezli göçler ise keyfi göçler statüsünde olup çekici motivasyonel örüntülerini temsil etmektedir. İnsanları göçe iten bir diğer dışsal faktör ise iş bulma ve istihdam edilme beklentisidir. Üretim noktasında sanayileşme sürecini başarıyla tamamlamış ülkeler bu tür göçlerde hedef destinasyon konumundadır. Göçün yönü ise gelişmişlik düzeyi düşük olan ülkelerden gelişmiş ülkelere doğrudur. Sanayileşmenin ilk yıllarında kas gücüne dayalı iş kollarının çokluğu, büyük bir istihdam açığı ortaya çıkarmıştır. Böylece gelişmiş olan ülkeler iş merkezli göçlerin odağı haline gelmiştir. Günümüzde hayatın her alanını kuşatan teknolojik gelişmeler, dijitalleşme ve yapay zekâ ile yaratıcı bir yıkım sürecini katalize etmiştir. Bu durum, sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünde aranan nitelikleri de değiştirmeye başlamıştır. Birçok iş kolunun otomatize edilmesi insana olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı gibi, zaman tasarrufu, enerji verimliliği ve maliyet avantajları nedeniyle üreticiler tarafından da tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle sanayi ve tarım sektöründeki makineleşme düzeyi istihdam üzerinde büyük etki meydana getirmektedir. Hizmet endüstrisinde ise teknolojik dönüşüm hızı sanayi ve tarım sektörü kadar hızlı değildir. Ancak yakın bir gelecekte robotik teknolojinin kullanılabilirliğinin artması, aynı sürecin hizmet endüstrisinde de yaşanmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bu çalışmada, teknolojik gelişmelerin istihdam üzerindeki etkisi Avrupa Birliği istihdam politikaları özelinde ele alınacaktır. Bu kapsamda araştırmacıyla yakınlığı nedeniyle çalışmanın örneklemi Hollanda olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında bir Avrupa'da ki iş gücü ihtiyacı ve teknolojik gelişmelerin bu ihtiyaç üzerindeki etkisi ikincil veri kaynakları aracılığıyla ve nitel bakış açısıyla irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, dijital çağda Avrupa ülkeleri tarafından yayınlanan göç politikalarının teknolojik gelişmelerden etkilendiği sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
People have migrated for many reasons throughout history. In the early times of history, migration movements were motivated by food and shelter. With the emergence of socialization and state structures, migration activities were shaped within the framework of internal and external motivational patterns. Motivations such as war, trade, and receiving treatment are push factors that represent forced migration. Migrations centered on education, culture and tourism have the status of arbitrary migrations and represent attractive motivational patterns. Another external factor that pushes people to migrate is the expectation of finding a job and being employed. Countries that have successfully completed the industrialization process at the point of production are the target destinations for such migrations. The direction of migration is from countries with low development levels to developed countries. In the first years of industrialization, the abundance of muscle-based business lines created a large employment gap. Thus, developed countries have become the focus of businesscentered migration. Today, technological developments that surround every aspect of life, digitalization and artificial intelligence have catalyzed a catastrophic process of destruction. This situation has started to change the qualifications sought in the qualified workforce needed by the sectors. Automating many business lines eliminates the need for humans, and it has also begun to be preferred by manufacturers due to time saving, energy efficiency and cost advantages. The level of mechanization, especially in the industrial and agricultural sectors, has a great impact on employment. In the service industry, the rate of technological transformation is not as fast as the industrial and agricultural sectors. However, the increasing availability of robotic technology in the near future makes it inevitable for the same process to occur in the service industry. In this study, the impact of technological developments on employment will be discussed specifically in the context of European Union employment policies. In this context, the sample of the study was determined as the Europe due to its closeness to the researcher. Within the scope of the study, the workforce needs of the Europe, a member of the European Union, and the impact of technological developments on this need were examined through secondary data sources and from a qualitative perspective. The results obtained reveal that the immigration policies published by the Dutch Government in the digital age are affected by technological developments.