Sürdürülebilir kalkınma perspektifinden doğal kaynak laneti
The natural resource curse from the perspective of sustainable development
  1. Tez No: 949225
  2. Yazar: GAMZE DESTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma doğal kaynak bolluğunun ekonomik büyüme üzerindeki olumsuz etkilerini ifade eden Doğal Kaynak Laneti Teorisi'nin geçerliliğini ve bu soruna karşı muhtemel çözümleri kaynak zengini ülkeler için araştırmaktadır. Ekonomik büyüme merkezli yaygın literatürden farklı olarak çalışmada ülkelerin ekonomik, çevresel ve sosyal kalkınma göstergelerinin tamamını kapsayan sürdürülebilir kalkınma endeksinden faydalanılmıştır. Bu bağlamda, 22 kaynak zengini ülke için 1990-2019 dönemi verilerinden faydalanılarak doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma endeksi üzerindeki etkisi ikinci nesil panel veri teknikleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca, ihmal edilmiş değişken hatasına yol açmamak için fiziki sermaye birikimi, beşeri sermaye ve finansal gelişmişlik endeksi de modele bağımsız değişken olarak dâhil edilmiştir. Çalışmada üç ayrı model kullanılmıştır. Birinci modelde söz konusu teorinin geçerliliği test edilirken, ikinci ve üçüncü modelde sırasıyla finansal gelişime ve beşeri sermayeye dayalı etkileşim terimleri aracılığıyla söz konusu soruna karşı çözüm üreten faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre doğal kaynak bağımlılığı sürdürülebilir kalkınmayı hem kısa hem uzun dönemde negatif etkilemiştir. Bu nedenle Doğal Kaynak Laneti Teorisinin sürdürülebilir kalkınma göstergesi üzerinden de geçerliliği tespit edilmiştir. Benzer şekilde, fiziki sermaye birikiminin de sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisinin negatif olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, etkileşim terimlerine dayalı bulgulara göre, beşeri sermayenin ve finansal gelişmenin, doğal kaynak bağımlılığının sürdürülebilir kalkınma üzerindeki negatif etkisini pozitife çevirici etkileri kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the validity of the Natural Resource Curse Theory, which expresses the negative effects of natural resource abundance on economic growth, and possible solutions to this problem for resource-rich countries. Unlike the widespread literature centered on economic growth, the study utilized the sustainable development index, which covers all economic, environmental and social development indicators of countries. In this context, the effect of natural resources on the sustainable development index was analyzed using second-generation panel data techniques by using data from the period 1990-2019 for 22 resource-rich countries. In addition, physical capital accumulation, human capital and financial development index were also included in the model as independent variables in order not to cause omitted variable error. Three separate models were used in the study. While the validity of the theory in question was tested in the first model, the factors that produced solutions to the problem in question were tried to be determined through interaction terms based on financial development and human capital, respectively, in the second and third models. According to the findings, natural resource dependency negatively affected sustainable development in both the short and long term. Therefore, the validity of the Natural Resource Curse Theory was also determined through the sustainable development indicator. Similarly, it has been found that the effect of physical capital accumulation on sustainable development is negative. Finally, according to the findings based on interaction terms, it has been proven that human capital and financial development have positive effects on turning the negative effect of natural resource dependency on sustainable development into positive.