Biga OSB firmalarında sürdürülebilir çevre dostu yatırımlar: Yeşil finansman perspektifinden bir farkındalık araştırması
Sustainable eco-friendly investments in Biga Organized Industrial Zone: An awareness study from the perspeetive of green finance
  1. Tez No: 1004872
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLSÜM ÇARBUĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Su kaynaklarının azalması, karbon salınımı, küresel ısınma ve sanayideki atıkların çevreye vermiş olduğu zararlar, sanayi bölgelerinin çok daha çevre dostu duruma getirilmesini mecburi hale getirmektedir. Bu kapsamda Türkiye'de Yeşil OSB konsepti giderek daha önemli hale gelmektedir. Yeşil OSB'ler sanayi tesislerinin çevre dostu üretim gerçekleştirmesini teşvik eden, enerji verimliliğini yükselten ve doğal kaynak kullanımlarını optimum hale getiren sanayi alanları olarak ön plana çıkmaktadır. Yeşil OSB'lerin popüler hale gelmesi çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik kalkınma bakımından oldukça önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Klasik sanayi bölgeleri, yüksek enerji tüketimi, çevre ve su kirliliği gibi sorunlara karşı Yeşil OSB'ler bu sorunların minimuma indirilmesini amaçlamaktadır. Yeşil OSB kriterleri, Avrupa Yeşil Mutabakatıyla uyumlu bir biçimde hazırlanmaktadır. Bu kapsamda çevre dostu olarak üretim aşamalarını özümsemeyen ve karbon salımını azaltmayan sanayi işletmeleri, gelecek dönemde ihracatta ciddi güçlükler ile karşılaşabilmektedir. AB sınırda karbon düzenlemesi şeklindeki sistemler ile sanayi üretiminde çevre dostu uygulamaları teşvik etmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmada Biga'da OSB tesislerinde sürdürülebilir çevre dostu yatırımların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada, Biga OSB'deki firmaların yeşil finansman ve çevre dostu yatırımlara ilişkin farkındalık düzeyleri incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemiyle 39 işletmeden anket yoluyla elde edilen veriler parametrik testlerle analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların genel farkındalık düzeylerinin orta seviyede, en yüksek farkındalığın“Yeşil Finans Bilgi ve Kavramsal Farkındalık”boyutunda olduğunu göstermektedir. Faaliyet süresi değişkeninde anlamlı fark bulunmuş, uzun süredir faaliyet gösteren firmaların bilgi düzeyi daha yüksek saptanmıştır. Yeşil finansman zorlukları orta düzeyde algılanmış ve farkındalık arttıkça zorluk algısının azaldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, firmaların kavramsal bilgiye sahip ancak uygulama ve erişim konusunda sınırlı deneyime sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The decrease in water resources, carbon emissions, global warming and the damage caused to the environment by industrial wastes make it necessary to make industrial zones much more environmentally friendly. In this context, the concept of Green OIZ is becoming increasingly important in Turkey. Green OIZs come to the fore as industrial areas that encourage industrial facilities to realize environmentally friendly production, increase energy efficiency and optimize the use of natural resources. The spread of green OIZs constitutes a very important opportunity in terms of environmental sustainability and economic development. Against the problems such as classical industrial zones, high energy consumption, environment and water pollution, Green OIZs aim to reduce these problems to a minimum. The Green OIZ criteria have been prepared in accordance with the European Green Agreement. In this context, industrial organizations that do not assimilate the production stages as environmentally friendly and do not reduce carbon emissions may face serious difficulties in exports in the future period. The EU encourages environmentally friendly practices in industrial production with systems in the form of carbon regulation at the border. In the study conducted within this scope, it is aimed to examine the sustainable environment-friendly investments made to the OIZ facilities in the BIGA region. This study examined the awareness levels of firms in the Biga Organized Industrial Zone regarding green financing and environmentally friendly investments. Data obtained through a quantitative survey of 39 businesses was analyzed using parametric tests. The findings indicate that participants' overall awareness levels were moderate, with the highest level of awareness in the“Green Finance Knowledge and Conceptual Awareness”dimension. A significant difference was found in the variable of length of operation, with firms with longer operations demonstrating higher knowledge levels. Green financing challenges were perceived as moderate, with perceived challenges decreasing as awareness increased. Consequently, firms possessed conceptual knowledge but limited experience in implementation and access.