Branş öğretmenlerinin özel eğitim sınıflarının yönetiminde yaşadığı sorunlar
Problems that branch teachers experience in the management of special education classes
- Tez No: 949224
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÖHEYDA GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim sınıf öğretmenleri ile özel eğitim sınıflarında derse giren özel eğitim alanı dışındaki branş öğretmenlerinin algılarına göre, branş öğretmenlerinin sınıf yönetimi uygulamalarında karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm beklentilerini belirlemektir. Araştırma, nicel araştırma deseni kapsamında betimsel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ilinde özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile birlikte çalışan din kültürü ve ahlak bilgisi, meslek dersleri, beden eğitimi ve spor, müzik ve görsel sanatlar branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Veriler, kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan anket formu aracılığıyla toplanmış; verilerin analizinde frekans ve yüzde hesaplamalarını kapsayan betimsel istatitistik ile içerik analizi birlikte kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, özel eğitim alanı dışındaki branş öğretmenlerinin özel eğitimle ilgili bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu, öğrenci bireysel farklılıklarını yeterince dikkate almadıkları ve sınıf yönetimi becerilerinde eksiklik yaşadıkları belirlenmiştir. Katılımcı öğretmenler, çözüm önerisi olarak; branş öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitimlerin artırılması, sınıf materyal desteğinin sağlanması ve okul idaresinin sınıf yönetim süreçlerinde daha etkin rol üstlenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Araştırma bulgularının, özel eğitim sınıflarında görev yapan branş öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkı sunması ve ilgili politika yapıcılar açısından yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the classroom management problems encountered by branch teachers who do not specialize in special education but teach in special education classrooms, as perceived by both special education classroom teachers and the branch teachers themselves. Additionally, the study seeks to determine the expectations for solutions to these problems. The research was conducted using a quantitative research design and employed the descriptive survey model. The study group consists of special education teachers working in special education classrooms in Kocaeli province during the 2024–2025 academic year, along with branch teachers of Religious Culture and Moral Knowledge, Vocational Courses, Physical Education and Sports, Music, and Visual Arts. Data were collected through a questionnaire comprising both closed- and open-ended questions. In the analysis of the data, descriptive statistics including frequency and percentage calculations, as well as content analysis, were used. According to the findings, branch teachers who are not specialized in special education were found to have insufficient knowledge about special education, to inadequately consider individual differences among students, and to lack classroom management skills. As solution proposals, participant teachers emphasized the need to increase in-service training for branch teachers, provide classroom material support, and ensure more active involvement of school administration in classroom management processes. It is expected that the findings of this study will contribute to the professional development of branch teachers working in special education classrooms and serve as a guide for relevant policymakers.