Irak Türkleri'nin menşei ve siyasi tarihi (9-13. yy)
Political history of Iragi Turks in the (9-13. conturies)
  1. Tez No: 94926
  2. Yazar: AYLİN ORCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN GÜMEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda genel olarak Irak Türkleri'nin IX ve XIII. yüzyıl arasındaki siyasî tarihleri ile menşeîleri konusuna değindik. Irak'la ne zaman ve hangi şartlar altında geldikleri sorularına cevap bulmaya çalıştık. Yaptığımız çalışma neticesinde özellikle Irak Türkleri'nin menşeilerine dair detaylı bir çalışmanın olmadığını gördük. Siyasî tarihlerine ise mevcut kaynaklar nispetinde değinmeye çalıştık. Amacımız, dönemin siyasî şartlarının getirdiği olumsuzluklar neticesinde Misak-ı Milli sınırlarımız dışında kalmış olan soydaşlarımızın geçmişine bir nebze de olsa ışık tutmak ve onları ilim dünyasına tanıtmak hususunda katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied the political history of Iraqi Turks in the IX. and XIV. centuries. We tried to answer when and how they came and settled in Iraq. We have realized thet there is no scholarly study of the origine of the Iraqi Turks. We have examined their political history within the limits of the sources we reached. We aimed at shedding light on the history of Iraqi Turks who were left out the borders determined by“Misak-ı Milli”due to unfortunate developments and thus wanted to make them known in the contemporary scholerly world.