Beden eğitimi ve spor öğretmen ve öğretmen adaylarının epistemolojik inançlarının spor okuryazarlıklarına etkisi
The effect of epistemological beliefs of physical education and sports teachers and teacher candidates on sports literacy
- Tez No: 949272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜSTEM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile öğretmen adaylarının epistemolojik inançlarının spor okuryazarlık düzeylerine olan etkisinin belirlenmesidir. Bu araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 208 beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencisi ile 192 beden eğitimi ve spor dersi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenler Kırıkkale ilinde görev yaparken öğretmen adayları Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiş olup çalışmada Schommer (1990) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Deryakulu ve Büyüköztürk (2002) tarafından yapılan“Epistemolojik İnanç Ölçeği”ve Ülker (2019) tarafından geliştirilen“Spor Okuryazarlığı Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan normallik analizi sonuçları doğrultusunda ölçeklerin normallik varsayımları doğrulanmış ve parametrik testlerin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda araştırmaya katılan öğretmen ve öğretmen adaylarının spor okuryazarlık farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların cinsiyetleri ile spor okuryazarlık farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmazken medeni durum ve yaşları ile spor okuryazarlık farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların epistemolojik inanç ölçeğine verdikleri cevaplar doğrultusunda hem ölçek toplam puanı hem de alt boyutlarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların cinsiyetleri, medeni durumları ve yaşları ile epistemolojik inanç ölçeği toplam puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Ancak katılımcıların epistemolojik inanç ölçeği alt boyutları arasında yer alan yetenek ve tek bir doğru alt boyutları ile medeni durum ve yaşları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Son olarak araştırmaya katılan beden eğitimi ve spor dersi öğretmen ve öğretmen adaylarının epistemolojik inançları ve spor okuryazarlık farkındalık düzeyleri arasında istatistiksel olarak bir ilişki olduğu bu nedenle değişkenlerin birbirini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of epistemological beliefs of physical education and sports teachers and teacher candidates on their sports literacy levels. This study employed a quantitative research method, specifically the correlational survey model. The sample of the study consisted of 208 students from the Department of Physical Education and Sports Teaching and 192 physical education and sports teachers. The participating teachers were employed in Kırıkkale province, while the teacher candidates were enrolled at Kırıkkale University Faculty of Sports Sciences. The data collection tool used in the research was a questionnaire, which included the“Epistemological Beliefs Scale”developed by Schommer (1990) and adapted into Turkish by Deryakulu and Büyüköztürk (2002), and the“Sports Literacy Awareness Scale”developed by Ülker (2019). The data obtained from the scales were analyzed using SPSS 22.0 software. Based on the results of the normality analysis conducted within the scope of the study, the assumptions of normality for the scales were confirmed, and parametric tests were utilized accordingly. Within this context, it was determined that the sports literacy awareness levels of the participating teachers and teacher candidates were high. No significant difference was found between participants' genders and their sports literacy awareness levels; however, significant differences were observed between their marital status and ages with respect to sports literacy awareness levels. Analysis of the responses to the Epistemological Beliefs Scale revealed that both the total scale scores and the sub-dimensions were at a high level. No significant differences were found between the participants' genders, marital statuses, and ages in terms of the total scores on the Epistemological Beliefs Scale. Nevertheless, significant differences were identified between the sub-dimensions of“ability”and“one absolute truth”and the participants' marital status and age groups. Finally, a statistically significant relationship was found between the epistemological beliefs and sports literacy awareness levels of the physical education and sports teachers and teacher candidates participating in the study, indicating that these variables affect each other.