Hırdavat sektöründe değişen pazarlama dinamikleri; İstanbul ili kapsamında bir araştırma
Changes about hardware sector in marketing dynamics; a study within the scope of Istanbul province
  1. Tez No: 949271
  2. Yazar: FATİH UYGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ARDA KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde işletmelerin rekabet avantajı elde etmeleri ve hedef kitleleri ile etkileşim kurabilmeleri için dijital pazarlamaya yönelmeleri kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir. Dijital pazarlamanın işletmelere sağladığı avantajlar ve geleneksel pazarlamadan pek çok farklılıkları bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı hırdavat sektöründe değişen pazarlama dinamiklerini incelemektir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul ilinde hırdavat sektöründe faaliyet gösteren 15 katılımcı oluşturmuştur. Elde edilen nitel veriler transkript edildikten sonra içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında ortaya çıkan temalar beş ana tema altında analiz edilmiştir. Her bir tema için belirlenen kategoriler ilgili ana tema başlıkların içerisinde verilmiştir. Buna göre içerik analizi sonucunda beş ana temanın olduğu bulunmuştur. Bunlar; i) Dijital Dönüşüm, ii) alışveriş Alışkanlıkları, iii) Ürün Tercihleri ve Kalite, iv) Pazarlama Stratejileri ve v) Gelecek Beklentileridir. Bu araştırmadan elde edilecek sonuçlar dijital pazarlama alanındaki bilgi birikimine ve bunun hırdavat sektöründeki uygulamalarına önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca sonuçlar hırdavat sektöründeki işletmeler için dijital pazarlamanın kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu bakımdan, dijital pazarlamanın etkili bir şekilde kullanılması, işletmelerin tüketiciyle bağlantı kurma ve rekabet avantajı elde etme sürecinde kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it has become imperative for companies to turn to digital marketing to gain competitive advantage and interact with their target audiences. Digital marketing has many benefits for companies and differs from traditional marketing. This study aims to examine the changing marketing dynamics in the hardware industry. The data was collected through semi-structured interviews. The study's participants consisted of 15 people working in the hardware industry in Istanbul. The qualitative data obtained were transcribed and analyzed using the content analysis method. The themes that emerged from the analysis were analyzed using five main themes. The categories established for each theme are indicated in the respective headings of the main themes. Accordingly, five main themes were found as a result of the content analysis. These are: i) Digital Transformation, ii) Shopping Habits, iii) Product Preferences and Quality, iv) Marketing Strategies and v) Future Expectations. The results of this research will significantly contribute to knowledge in digital marketing and its applications in the hardware industry. Furthermore, the results show that digital marketing is an inevitable necessity for companies in the hardware sector. In this regard, effective digital marketing plays a crucial role in engaging with consumers and gaining competitive advantage.