Beden Eğitimi Öğretmeni adaylarının epistemolojik inançları, akademik öz-düzenleme ve öz-yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship of the epistemological beliefs, self-regulation and self-efficacy levels of physical education and sport teacher candidates
- Tez No: 508600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN PEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının epistemeolojik inançları, akademik özdüzenleme ve öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan illerdeki Yükseköğretim Kurumlarına bağlı üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinin I. ve IV. sınıf öğrencileri bulunan toplam 450 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerin yaş, cinsiyet, sınıf, genel akademik not ortalama (GANO), öğrenim gördükleri üniversite ve yaşanılan yer olmak üzere altı soruluk demografik bilgi formunu, Chan ve Elliot (2002 ) tarafından geliştirilen ve Aypay (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan epistemolojik inanç ölçeğini, Manuel Martinez-Pons (2000) tarafından geliştirilen ve Kaplan (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan akademik özdüzenleme ölçeğini ve Jerusalem ve Schwarzer (1981) tarafından geliştirilen ve Yılmaz ve Ark. (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan akademik özyeterlilik ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 20 istatistik paket programı kullanılmıştır. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerinin akademik öz düzenleme, akademik öz yeterlilik ve epistemolojik inanç ölçeklerinden aldığı puanların aritmetik ortalama ve standart sapma X±Sd olarak sunulmuştur. İkili karşılaştırmalarda bağımsız gruplarda t testi kullanılır iken, çoklu karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, oluşan farklılıkların tespitinde ise Schefffe testinden faydalanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin ilişkisini ortaya çıkarmak için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between epistemological beliefs, academic self-regulation and self-efficacy levels of physical education and sports teacher candidates. A total of 450 students who study at the 1st and 4th grades of the Physical Education and Sports Teaching Departments of the universities in the Central Anatolia Region participated in the study voluntarily. The participants were asked to fill in the demographic information form including questions of age, gender, grade, general point of average (GPA), the university they study at and the place they live in, the epistemological belief scale that was developed by Chan and Elliot (2002) and adapted into Turkish by Aypay (2011), academic self-regulation scale that was developed by Manuel Martinez-Pons (2000) and adapted into Turkish by Kaplan (2014) and academic self-efficacy scale that was developed by Jerusalem and Schwarzer (1981) and adapted into Turkish by Yılmaz et.al (2007). IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 20 statistics package software was used for data analysis. The arithmetic mean and standard deviation of the scores obtained from the academic self-regulation, academic self-efficacy and epistemological belief scales of the students studying at Physical Education and Sports Teaching Department were presented as X±Sd. While t test was used in independent groups for paired comparisons, one-way analysis of variance was used for multiple comparisons and Scheffe test for the determination of the differences. To reveal the relation of the data obtained from the scales, Pearson Product-Moment Correlation analysis was used.