Konjenital kalp cerrahisi geçiren pediatrik hastalarda interlökin 40 (IL-40) ve tiyol/disülfit dengesinin araştırılması
Konjenital kalp cerrahisi geçiren pediatrik hastalarda interlökin 40 (IL-40) ve tiyol/disülfit dengesinin araştırılması
- Tez No: 949274
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnterlökin-40 (IL-40) düzeyleri ve Thiol-Disülfid dengesi, inflamasyon ve oksidatif stresin göstergeleri olarak değerlendirilmekte olup; Thiol-Disülfid dengesi kalp hastalıklarında sıkça incelenirken, IL-40'ın kalp hastalıklarıyla ilişkisi henüz tam olarak aydınlatılamamış ve araştırmaya açık bir alan olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, konjenital kalp cerrahisi geçiren pediatrik hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası IL-40 düzeyleri ile Thiol-Disülfid dengesinde meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesi ve elde edilen verilerin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda konjenital kalp hastalığı tanısıyla açık kalp cerrahisi geçiren 40 pediatrik hastadan ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası (24. saat) venöz kan örnekleri alınmıştır. Kontrol grubunu, herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan 40 sağlıklı çocuk oluşturmuştur. Plazma IL-40 düzeyleri ELISA yöntemiyle, Thiol-Disülfid parametreleri ise spektrofotometrik yöntemle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interleukin-40 (IL-40) levels and the Thiol-Disulfide balance are considered indicators of inflammation and oxidative stress. While the Thiol-Disulfide balance has been extensively studied in cardiovascular diseases, the role of IL-40 in heart conditions remains unclear and represents a promising area for future research. This study aimed to evaluate preoperative and postoperative IL-40 levels and Thiol-Disulfide homeostasis in pediatric patients undergoing congenital heart surgery and to compare the results with those of a healthy control group. In our study, venous blood samples were collected from 40 pediatric patients diagnosed with congenital heart disease before and 24 hours after open-heart surgery. The control group consisted of 40 healthy children with no known systemic disease. Plasma IL-40 levels were measured using the ELISA method, while Thiol-Disulfide parameters were analyzed spectrophotometrically. Data were analyzed using SPSS version 25.0, and a p-value of