12 haftalık egzersiz programının alzheimer hastalarında denge ve yürüme becerileri üzerine etkisi
The effect of a 12-week exercise program on balance and walking skills in Alzheimer's patients
  1. Tez No: 949293
  2. Yazar: BATUHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Alzheimer hastalarında sporun denge ve yürüme gelişimine etkilerini incelemek amacıyla yapılan nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanıldığı bir çalışmadır. Araştırmanın ana amacı, belirli egzersiz programlarının Alzheimer hastalarının motor becerilerine etkisini ölçmek olduğu için, kontrollü deneysel bir çalışma tasarımı tercih edilmiştir. Çalışma grubu Alzheimer tanısı almış, hafif evre hastalığa sahip bireylerden oluşmuştur. Kontrol grubu ise herhangi bir spor ya da egzersiz programına katılmayan Alzheimer hastalarından seçilmiştir. Egzersiz programları, denge, yürüyüş ve direnç egzersizleri gibi farklı spor dallarını içerecek şekilde çeşitlendirilerek, kişiler 12 hafta haftada 2 gün süresince bu programlara dâhil edilip düzenli olarak çalışmışlardır. Her bir hastanın başlangıç durumu ile 12 haftanın sonunda denge ve yürüme becerileri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Denge ve yürüme ölçümleri için“Tinetti Denge ve Yürüme Testi”gibi bilimsel olarak geçerli ve güvenilir bir test kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak, normal dağılıma uygunluk testi Kolmogorov-Smirnov Testi ile değerlendirildi. Normal dağılım gösterdiği tespit edilen veri setlerine betimsel istatistikler ve Tekrarlı ANOVA, (Repeated Measures ANOVA) analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak, 12 haftalık çok bileşenli egzersiz programı, hafif Alzheimer hastalarında hem denge hem de yürüme becerilerini anlamlı düzeyde geliştirmiştir. Bu gelişmeler, bireylerin günlük yaşamda bağımsızlıklarını sürdürme kapasitelerini artırmakta, düşme riskini azaltmakta ve genel yaşam kalitesine pozitif katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a combination of quantitative and qualitative methods conducted to examine the effects of sports on the improvement of balance and walking in Alzheimer's patients. The main objective of the research is to measure the effect of specific exercise programs on the motor skills of Alzheimer's patients; therefore, a controlled experimental study design was preferred. The study group consisted of individuals diagnosed with Alzheimer's disease at a mild stage. The control group was selected from Alzheimer's patients who did not participate in any sports or exercise programs. The exercise programs were diversified to include different types of physical activities such as balance, walking, and resistance exercises, and individuals participated in these programs regularly for 12 weeks, twice a week. The balance and walking skills of each patient were measured and compared from their initial condition to the end of the 8th week. Scientifically valid and reliable tests such as the“GYKO Balance Device”and the“Tinetti Balance and Gait Test”were used for balance measurements, while the“8-Minute Walk Test”was applied to evaluate walking performance. To measure reaction time, the Nelson hand and foot reaction test and the La Fayette reaction test were used. In the analysis of the data, the SPSS program was used and the test of conformity to normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov Test. Descriptive statistics and Repeated Measures ANOVA (Repeated Measures ANOVA) analysis were applied to the data sets that were found to be normally distributed. In conclusion, a 12-week multicomponent exercise program significantly improved both balance and walking skills in patients with mild Alzheimer's disease. These improvements increase the capacity of individuals to maintain their independence in daily life, reduce the risk of falls and contribute positively to the overall quality of life.