Üst gastrointestinal sistem kanaması olan hastalarda Nesfatin-1 düzeyi ile şok indeksi ve beden kitle indeksi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between Nesfatin-1 levels and shock index and body mass index in patients with upper gastrointestinal bleeding
- Tez No: 949295
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı acil servise başvuran üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamalı hastalarda Nesfatin – 1 düzeyi ile şok indeksi (Şİ) ve vücut kitle indeksi (VKİ) arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda tek merkezli olarak Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 01.01.2024 ve 01.01.2025 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü 102 üst GİS kanama vakası incelendi. Prospektif olarak yürütülen çalışmamızda hastalara ait yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, ek hastalık, sistolik kan basıncı, kalp atım hızı ve endoskopi bulguları olgu rapor formuna not edildi. Hastaların VKİ (Vücut Kitle İndeksi) ve Şİ (Şok İndeksi) hesaplandı. Sonrasında elde edilen Nesfatin-1 düzeyleri not edildi. Hastaların ilk 24 saat ve ilk 28 günlük mortaliteleri tespit edilerek kayıt edildi. Nesfatin-1 düzeyleri ile VKİ ve Şİ arasındaki korelasyon Sperman Korelasyon analizi ile değerlendirildi. Diğer değişkenlerin ilk 24 saat ve ilk 28 günlük mortalite ile olan ilişkisi Fisher's exact testi ile değerlendirildi. Nesfatin-1 düzeyinin diğer değişkenler ve mortalite ile olan korelasyonu Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda üst GİS kanama hastalarının Nesfatin-1 (872,0 ng/mL) değerleri ile VKİ (25,50) arasında pozitif bir korelasyon olduğu saptadık (p=0,009, r= 0,259).
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to investigate the relationship between Nesfatin-1 levels and shock index (SI) and body mass index (BMI) in patients presenting to the emergency department with upper gastrointestinal system (GIS) bleeding. Materials and Methods:In this single-center prospective study, 102 patients over the age of 18 who presented to the Emergency Department of Bursa Yüksek Ihtisas Training and Research Hospital with upper GIS bleeding between January 1, 2024, and January 1, 2025, were evaluated. The correlation between variables recorded in the case report form and Nesfatin-1 levels was analyzed using Spearman's correlation test. The association between the variables and mortality was assessed using Fisher's Exact test. Results: A positive correlation was found between Nesfatin-1 levels and BMI in patients with upper GIS bleeding (p=0.009, r=0.259).