Özgül öğrenme bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde psikososyal zorlukların ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of psychosocial difficulties and related factors in children and adolescents with specific learning disorders
  1. Tez No: 664849
  2. Yazar: NAZLI ECE KARZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özgül öğrenme bozukluğu (ÖÖB), bilişsel anormalliklere davranışsal bulguların eşlik ettiği, beyin bilişsel süreçlerinin ve etkilendiği, oldukça sık görülen, çocuğun öz kavramını, gelecekteki sosyal yaşantısını ve akademik başarısını olumsuz etkileyen nörogelişimsel bir bozukluktur. ÖÖB tanısı olan olgularda psikososyal zorluklar ve ilişkili faktörlerin incelenmesini amaçlayan çalışmamızda, polikliniğimize başvuran 134 sağlıklı gönüllü ve ÖÖB tanılı çocuk ve ergen katılımcı ve ebeveynlerinin demografik verileri, eşlik eden psikiyatrik tanıları, Piers Harris Çocuklar için Öz Kavram ölçeği, Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği, Çocuk ve Ergenler için Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği, Anne Babalık Stilleri ve Boyutları Ölçeği, ebeveynlerin Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği'nden edinilen ve bunların kontrol grubu ile karşılaştırılmasından elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Çalışmamızda ÖÖB'ye %88,3 oranında diğer bir psikiyatik hastalığın eşlik ettiği, en sık ise dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu eşlik ettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Specific learning disorder (SLD) is a common neurodevelopmental disorder in which cognitive abnormalities are accompanied by behavioral symptoms, brain cognitive processes and perception ability are affected. This situation negatively affects the child's self-concept, future social life and academic success. In our study, which aimed to examine psychosocial difficulties and related factors in cases with SLD diagnosis, demographic data, accompanying psychiatric diagnoses of 134 healthy volunteers and children and adolescent participants with SLD diagnosis and their parents, Piers-Harris Children's Self-Concept Scale, Child Rearing Attitudes Scale, and Social Support Assessment Scale for Adolescents, Parenting Styles and Dimensions Scale, the data obtained from the Hospital Anxiety and Depression Scale of the parents, and the results obtained by comparing them with the control group. In our study, it was determined that another psychiatric disorder accompanied SLD with a rate of 88.3%, and attention deficit and hyperactivity disorder was the most common.