Çölyak ön tanılı hastalardaki immünolojik test sonuçlarının histopatolojik bulgularla ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between immunological test results and histopathological findings in patients with presumptive diagnosis of celiac disease
- Tez No: 949343
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HAMİDULLAH UYANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çölyak hastalığı şüphesiyle değerlendirilmiş bireylerde, serolojik testlerin (Anti-DGP IgA, Anti-DGP IgG, Anti-tTG IgA, Anti-tTG IgG ve EMA IgA) histopatolojik bulgularla (Marsh sınıflaması) olan ilişkileri incelenerek; İmmünolojik test sonuçlarının istatistiksel olarak değerlendirilmesiyle biyopsi gibi invaziv işlemlere gerek duyulmaksızın tanıdaki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 2020-2023 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çölyak ön tanısıyla değerlendirilen 224 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, serolojik test sonuçları ve Marsh skorları kayıt altına alınmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 27.0 kullanılmıştır. Bulgular: Hasta grubunun %72,3'ü kadın, ortalama yaşı 37,9 olarak saptandı. En sık görülen histolojik evre Marsh 3b (%32,6) olarak bulundu. Anti-tTG IgA için cut-off yaklaşık 10,45 IU/mL; duyarlılık %99,4, özgüllük %84,2; pozitif prediktif değer (PPD) %93,8; negatif prediktif değer (NPD) %92,4 olarak saptandı. Anti-tTG IgG için cut-off yaklaşık 6,15 IU/mL; duyarlılık %84,3, özgüllük %72,7 ve genel doğruluk %82,2 olarak bulundu. Anti-DGP IgA için duyarlılık %67, özgüllük %66,6; Anti-DGP IgG için duyarlılık %89,2, özgüllük %25 olarak saptandı. EMA IgA için duyarlılık %100 özgüllük %2,8 olarak bulundu. Korelasyon analizleri, Anti-tTG IgA ile Marsh skoru arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğunu gösterdi. Sonuç: Çölyak hastalığı tanısında serolojik testlerin, özellikle Anti-tTG IgA'nın önemli bir tanısal değeri olduğu, yüksek duyarlılık ve özgüllük oranlarıyla biyopsi ihtiyacını azaltabileceği gösterilmiştir. Ancak serolojik testler, histopatolojik hasarı tam yansıtamadığından, tanıda hem serolojik hem de histolojik değerlendirmelerin birlikte ele alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Yüksek antikor düzeylerinin biyopsi yapılmaksızın tanıya katkı sağlayabileceği öngörülse de bu çalışmada belirlenen cut-off değerleri bu amaç için yeterli duyarlılığa ulaşamamıştır. Daha geniş örneklemli ve prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between serological tests (Anti-DGP IgA, Anti-DGP IgG, anti-tTG IgA, anti-tTG IgG, and EMA IgA) and histopathological findings (Marsh classification) in individuals evaluated for suspected celiac disease. The primary objective was to determine the diagnostic value of immunological tests through statistical analysis, with the intention of reducing the need for invasive procedures such as biopsy. Methods: A total of 224 patients evaluated with a preliminary diagnosis of celiac disease at Atatürk University Faculty of Medicine Hospital between 2020 and 2023 were retrospectively analyzed. Data on patients' age, sex, serological test results, and Marsh scores were recorded. Statistical analyses were performed using SPSS version 27.0. Results: Among the patient group, 72.3% were female, with a mean age of 37.9 years. The most common histological stage was Marsh 3b (32.6%). For Anti-tTG IgA, the cut-off value was approximately 10.45 IU/mL, with a sensitivity of 99.4%, specificity of 84.2%, positive predictive value (PPV) of 93.8%, and negative predictive value (NPV) of 92.4%. For Anti-tTG IgG, the cut-off was around 6.15 IU/mL, sensitivity 84.3%, specificity 72.7%, and overall accuracy 82.2%. Sensitivity and specificity for Anti-DGP IgA were 67% and 66.6%, respectively; for Anti-DGP IgG, 89.2% and 25%. EMA IgA showed 100% sensitivity and 2.8% specificity. Correlation analysis revealed a significant positive relationship between Anti-tTG IgA levels and Marsh scores. Conclusion: The findings demonstrate that serological tests, particularly Anti-tTG IgA, have high diagnostic value in celiac disease and may reduce the need for biopsy due to their high sensitivity and specificity. However, since serological markers do not fully reflect histopathological damage, both serological and histological evaluations should be considered in diagnosis. Although elevated antibody levels may aid diagnosis without biopsy, the cut-off values identified in this study were insufficiently sensitive for this purpose. Further prospective studies with larger sample sizes are warranted.