Antrasiklin grubu kemoterapotik alan kemik sarkomlu hastalardaki kardiyotoksisiteyi etkileyen faktörler
Factors affecting cardiotoxicity in bone sarcoma patients receiving anthracycline group chemotherapotic
- Tez No: 949344
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Kemik tümörleri, pediatrik yaş grubunda nadir görülen tümörler arasında olup sağ kalım oranları erişkine kıyasla çok daha yüksektir. Antrasiklinler, kemik tümörlerinin tedavi protokollerinde önemli bir yer tutmakta olup kardiyotoksisite, bu ilaçların iyi bilinen bir yan etkisidir. Çalışmamızda, antrasiklin kardiyotoksisitesini etkileyebilecek faktörleri ve kardiyotoksisiteyi saptamada kardiyak manyetik rezonans (CMR) görüntülemenin yerini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Merkezimizde 1991-2024 yılları arasında doxorubisin içeren kemoterapi protokolleri almış olan 0-25 yaş aralığındaki 208 kemik sarkomlu hastanın dosyaları ve EKO bulguları retrospektif olarak incelendi. Hastaların cinsiyeti, tanısı, tanı yaşı, primer lezyon yeri, prematürite öyküsü, daha önce pnömoni ve/veya miyokardit geçirme öyküsü, covid-19 geçirme öyküsü, metastaz varlığı ve varsa yeri, hastalığın risk grubu, hastaya uygulanan kemoterapi protokolü ve bu protokole ait aldığı ilaçların kümülatif dozları, hastanın aldığı toplam eritrosit transfüzyon sayısı, ferritin düzeyi, radyoterapi dozu kaydedildi. Tedavi sonrası CMR görüntüleri de olan 31 hastanın CMR verileri tedavi sonrası ekokardiyografi verileri ile kıyaslandı. Bulgular: Tedavi sonrası ortanca 20 aylık izlemde 15 hastada kardiyotoksisite geliştiği görüldü. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası EF(%) ortalaması 68.51±4.68, ve 64.99±6.89 olarak (z=5.039,p
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Bone tumors are rare tumors in the pediatric age group, and survival rates are much higher than in adults. Anthracyclines have an important place in the treatment protocols of bone tumors, and cardiotoxicity is a well-known side effect of this disease. In our study, we evaluated the factors that may affect anthracycline cardiotoxicity and the role of cardiac magnetic resonance (CMR) imaging in detecting cardiotoxicity. Materials and Methods: The files and echocardiographic findings of 208 bone sarcoma patients aged 0-25 years who received doxorubicin-containing chemotherapy protocols in our center between 1991-2024 were retrospectively reviewed. The gender, diagnosis, age at diagnosis, primary lesion location, history of prematurity, history of previous pneumonia and/or myocarditis, history of COVID-19, presence of metastasis and location if any, risk group of the disease, chemotherapy protocol applied to the patient and cumulative doses of drugs received under this protocol, total number of erythrocyte transfusions received by the patient, ferritin level, and radiotherapy dose were recorded. CMR data of 31 patients who also had post-treatment CMR images were compared with post-treatment echocardiography data. Results: During a median follow-up of 20 months after treatment, cardiotoxicity was observed in 15 patients.