Primer açı kapanması bulunan hastalarda Nd: YAG lazer iridotomi sonrası ön segment parametrelerindeki değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in anterior segment parameters after Nd: YAG laser iridotomy in patients with primary angle closure
  1. Tez No: 949345
  2. Yazar: MUHAMMED NUMAN IŞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Primer açı kapanması bulunan olgularda Nd: YAG lazer iridotomi sonrası ön segment parametrelerindeki değişiklilerin ön segment OKT, biyometri ve korneal topografi ile değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu Kayseri Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Glokom Birimi'nde primer açı kapanması sebebiyle 2023-2024 (Ocak) yılları arasında takip edilen ve Neodymium:yttrium-aluminum-garnet (Nd:YAG) lazer cihazı ile lazer periferik iridotomi(LPI) uygulanmış 40-80 yaş arası tüm olgulardan oluşturuldu. Katılımcılara; Snellen eşeli ile tashihli ve tashihsiz görme keskinlikleri, Goldmann applanasyon tonometrisi ile göz içi basınç ölçümleri, 4 aynalı gonyolens ile açı muayeneleri, biyomikroskobi ile ön segment ve fundus muayeneleri, ön segment Optik Koherens Tomografi, (Triton,Topcon) , biyometri (Zeiss IOL Master 700) ve Scheimpflug-Placido temelli korneal tomografi ( Pentecam) hastaların geçmiş dosyalarına bakarak santral kornea kalınlığı( SKK) ön kamara derinliği(ÖKD), ön kamara hacmi(ÖKH), ön kamara açısı(ÖKA), kappa açısı ve total yüksek sıralı aberasyon (TYSA) verileri işlem öncesi veriler olarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmada Primer Açı Kapanma Şüphesi (PAKŞ) grubunda 20, Primer Açı Kapanması (PAK) grubunda 20 ve Primer Açı Kapanma Glokomu (PAKG) grubunda 26 olmak üzere toplam 66 hasta yer almıştır. Kadın hasta oranı PAKŞ grubunda %90,0, PAK grubunda %85,0 ve PAKG grubunda %65,4'tür. Grupların cinsiyet dağılımları istatistiksel olarak farklı değildi. Hastaların LPI öncesi ile LPI sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate changes in anterior segment parameters following Nd:YAG laser peripheral iridotomy (LPI) in patients with primary angle closure, using anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT), ocular biometry, and corneal tomography. Materials and Methods: The study included all patients aged 40–80 years who were followed between 2023 and January 2024 at the Glaucoma Unit of Kayseri City Hospital, Department of Ophthalmology, and underwent LPI using a Neodymium:yttrium-aluminum-garnet (Nd:YAG) laser for primary angle closure. The following data were retrospectively collected from patient records: corrected and uncorrected visual acuity (Snellen chart), intraocular pressure (Goldmann applanation tonometry), gonioscopic angle evaluation (four-mirror lens), anterior and posterior segment examination (biomicroscopy), anterior segment optical coherence tomography (Triton, Topcon), optical biometry (Zeiss IOL Master 700), and Scheimpflug-Placido based corneal tomography (Pentacam). Preoperative measurements included central corneal thickness (CCT), anterior chamber depth (ACD), anterior chamber volume (ACV), anterior chamber angle (ACA), kappa angle, and total higher-order aberrations (HOAs). Results: A total of 66 patients were included: 20 in the Primary Angle Closure Suspect (PACS) group, 20 in the Primary Angle Closure (PAC) group, and 26 in the Primary Angle Closure Glaucoma (PACG) group. The proportion of female patients was 90.0% in the PACS group, 85.0% in the PAC group, and 65.4% in the PACG group, with no statistically significant difference in gender distribution among groups. At one-month follow-up after LPI, there was a statistically significant increase in ACA, ACD, and ACV compared to preoperative values (all p < 0.001). However, no statistically significant difference was found in best-corrected visual acuity (BCVA), CCT, kappa angle, total HOAs, lens thickness, or pupil diameter before and after LPI (p = 0.198, p = 0.422, p = 0.613, p = 0.653, p = 0.177, and p = 0.314, respectively). Conclusion: Laser peripheral iridotomy in eyes with angle closure significantly alters anterior segment parameters. Post-LPI measurements show a marked increase in anterior chamber volume, depth, and angle. In contrast, lens thickness, kappa angle, and higher-order aberrations remain unchanged.