Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin ileri okuma becerilerinin geliştirilmesi: Uygulama ve değerlendirme
Improving the advanced reading skills of secondary school 7th grade students: Implementation and evaluation
  1. Tez No: 949351
  2. Yazar: KADİR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Okuma becerisi, eğitim yoluyla edinilen bir beceridir. Okuma becerisinin eğitimi verilirken, öğrenme ortamının doğasında bulunan değişkenleri ele almak için titizlikle seçilen çok yönlü etkinliklerin ve uygulamaların kullanılması gerekmektedir. İleri okuma etkinlikleri ve uygulamaları, bunlardan biridir. Okuma sürecinin doğru yürütülmesi ve okuma faaliyetlerinin sonuçlarının doğru bir şekilde değerlendirilmesi, ileri okuma yeterliliği ile yakından ilgilidir. İleri okumalar yapılırken planlama, hedef belirleme, inceleme, ön bilgileri değerlendirme, tahmin etme, görselleştirme, ilişki kurma, sonuç çıkarma, sorgulama, özetleme, sentezleme ve değerlendirme gibi çok sayıda üstbilişsel faaliyet gerçekleştirilir. Çalışmanın ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin ileri okuma becerilerinin geliştirilmesi bağlamında Türkçe derslerinin uygulanmasına yönelik bilgiler sunabileceği, çalışmada yer alan etkinlik ve uygulama örneklerinin yeni etkinlikler ve uygulamalar için fikirler verebileceği, çalışmanın Türkçe öğretmenlerine, Türkçe öğretimine ve alan yazına bir katkı sağlayabileceği düşünüldüğü için bu çalışma önemli görülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı:“Ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin ileri okuma becerilerini geliştirmek amacıyla tasarlanan etkinliklerin ve uygulamaların kullanılabilirlik durumu nasıldır?”çalışma sorusunu ele almaktır. Eylem araştırması deseniyle yürütülen bu çalışma, toplam dokuz hafta (iki hafta pilot uygulama, yedi hafta asıl uygulama) sürmüştür. Çalışma boyunca konu içeriği ile bir dizi okuma yöntemi, tekniği ve stratejisi (Eşli Okuma, 3P, Hikâye Haritası, Okuma Çemberi, Boşluk Tamamlama, Kavram Haritaları ve Grafik Örgütleyiciler, Okuma Tiyatrosu, KWL, TİÖD, İTS, TELLS ve TWA okuma stratejileri) kullanılmıştır. Çalışma süreci; Soru-Cevap, Özünü Öğren, Tartışma, Beyin Fırtınası, İşbirlikli Öğrenme yöntemleri kullanılarak zenginleştirilmiştir. Çalışma grubunu, Afyonkarahisar ilinin Sinanpaşa ilçesinde bulunan bir kamu eğitim kurumuna kayıtlı akademik başarıları beklenen normların altında olan 7.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri; araştırmacı günlüğü, öğrenci günlükleri, yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri ve sınıf içi gözlemler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışma sonuçlarına göre; çalışma öncesinde okuduğunu anlamakta zorlandığını belirten ve okuma stratejilerini kullanamadığı tespit edilen öğrencilerin çalışma sonunda bu sorunlarında iyileşmeler olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğrenme-öğretme süreçlerine aktif katılımda zorluk yaşayan öğrencilerin, çağdaş öğretim yöntem ve teknikleriyle dersler işlendiğinde, bu derslere katılım konusunda daha istekli oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading skill is a skill acquired through education. While teaching reading skills, it is necessary to use multifaceted activities and practices that are carefully selected to address the variables inherent in the learning environment. Advanced reading activities and practices are one of them. Correct execution of the reading process and correct evaluation of the results of reading activities are closely related to advanced reading proficiency. While doing advanced readings, many metacognitive activities such as planning, goal setting, reviewing, evaluating foreknowledge, predicting, visualizing, establishing relationships, drawing conclusions, questioning, summarizing, synthesizing and evaluating are carried out. This study is considered important because it is thought that the study can provide information about the implementation of Turkish lessons in the context of developing advanced reading skills of 7th grade secondary school students; the activity and application examples in the study can provide ideas for new activities and applications, and the study can contribute to Turkish teachers, Turkish teaching and the literature. In this context, the purpose of the study is to address the study question:“What is the usability status of activities and applications designed to develop advanced reading skills of 7th grade secondary school students?”This study, which was conducted with an action research design, lasted a total of nine weeks (two weeks for pilot application, seven weeks for actual application). Throughout the study, a series of reading methods, techniques and strategies (Paired Reading, 3P, Story Map, Reading Circle, Gap Filling, Concept Maps and Graphic Organizers, Reading Theater, KWL, TİÖD, İTS, TELLS and TWA reading strategies) were used with the subject content. The study process was enriched by using Question-Answer, Self-Awareness, Discussion, Brainstorming, Cooperative Learning methods. The study group consists of 7th grade students registered in a public educational institution in the district Sinanpaşa of the province, Afyonkarahisar and whose academic success is below the expected norms. The data of the study were collected through researcher diaries, student diaries, semi-structured focus group interviews and classroom observations. The data obtained were subjected to content analysis. According to the results of the study; it was observed that the students who stated that they had difficulty in understanding what they read and could not use reading strategies before the study have had improvements in these problems at the end of the study. In addition, it has been concluded that students who have difficulty in actively participating in the teaching-learning processes are more willing to participate in these courses when they are taught with contemporary teaching methods and techniques.