Sürdürülebilir kalkınma bağlamında sosyal bilgiler dersi üzerine bir inceleme
A review of social studies course in the context of sustainable development
  1. Tez No: 949350
  2. Yazar: MESUT KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA SELANİK AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma sürdürülebilir kalkınma bağlamında sosyal bilgilerin değerlendirilmesini hedeflemektedir. Bu kapsamda beşinci, altıncı ve yedinci sınıf Sosyal Bilgiler ders kitapları, sürdürülebilir kalkınma bağlamında incelenmiştir. Araştırmada Doküman Analizi ile gerçekleştirilmiş, her ders kitabı bir doküman olarak ele alınmıştır. Bunun yanı sıra Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma ile ilgili içeriklere sınıflarında ne şekilde yer verdiklerini belirlemek üzere veri çeşitlemesi sağlamak amacıyla Ankara ili Polatlı ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 17 Sosyal bilgiler öğretmeninin görüşlerine başvurulmuştur. Yapılan yüz yüze görüşmeler nitel araştırmalarda sıklıkla kullanılan bir teknik olarak dikkat çekmektedir. Çalışma sonucunda Sosyal Bilgiler ders kitaplarının doğrudan sürdürülebilir kalkınma adı altında yer verilmemesine karşın, sürdürülebilir kalkınma kapsamında en çok sosyal sürdürülebilirlik, daha sonra ekonomik, en az ise çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili konulara yer verildiği görülmüş, en çok bilgilendirici metinlere, en az ise grafiklere yer verildiği görülmüştür. Bunların dışında gazete ve genel ağ haberlerine, masal, röportaj ve efsanelere, fotoğraf, resim, harita, karikatürlere, diyagramlara ve grafiklere yer verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate social information in the context of sustainable development. In this context, the fifth, sixth and seventh grade Social Studies textbooks were examined in the context of sustainable development. In the research, it was carried out by Document Analysis, and each textbook was considered as a document. In addition, the opinions of 17 Social studies teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Polatlı district of Ankara province were consulted in order to provide data diversification in order to determine how Social Studies teachers place content related to sustainable development in their classrooms. Face-to-face interviews attract attention as a technique that is often used in qualitative research. As a result of the study, although Social Studies textbooks are not included directly under the name of sustainable development, it was found that the most social sustainability, then economic, and at least environmental sustainability-related topics are included in the scope of sustainable development, the most informative texts are included, and at least graphics. Apart from these, it has been seen that he has included newspaper and general network news, fairy tales, interviews and legends, photos, pictures, maps, cartoons, diagrams and graphs.