The effects of translanguaging pedagogy in the pre-stagesof academic writing at the tertiary level in an efl context,Türki̇ye
Yükseköğretim kademesinde yabancı dil öğretiminin;(Türkiye bağlamında) akademik yazım öncesi sürecindefarklı ölçüde uygulanan diller arası pedagojinin etkileri
- Tez No: 949365
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Ġngilizce bölümünde okuyan üniversite öğrencileri arasında diller arası pedagojinin akademik yazma üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Amaç, diller arası stratejilerin EFL (Yabancı Dil Olarak Ġngilizce) bağlamında yazma sonuçlarını nasıl iyileştirebileceğini anlamaktır. Öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmekte karşılaştıkları zorlukları göz önünde bulundurarak, bu araştırma çeşitli ön yazma tartışma koşullarının etkinliğini incelemektedir: ön yazma tartışması olmadan, Ġngilizce yapılan tartışmalar, Türkçe yapılan tartışmalar ve diller arası koşullar altında yapılan tartışmalar. Karma yöntemler kullanarak, çalışma yazma performansını kelime sayısı, gramer doğruluğu ve fikir zenginliği gibi ölçütlerle niceliksel olarak analiz ederken, ön yazma tartışmalarının fikir üretimi ve argüman yapılandırma üzerindeki işlevlerini niteliksel olarak incelemektedir. Bulguların, diller arası maruziyet düzeyi ile öğrenci yazım kalitesi arasında önemli bir ilişki ortaya koyması beklenmektedir. Bu araştırma, diller arası pedagojinin dil eğitimi alanındaki mevcut literatüre katkıda bulunmanın yanı sıra, çok dilli sınıflarda etkili yazma öğretimi uygulamak isteyen eğitimciler için pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of translanguaging pedagogy on academic writing among English-major university students in Türkiye, aiming to enhance the understanding of how translingual strategies can improve writing outcomes in an EFL context. Recognizing the challenges students face in mastering writing skills, this research explores the effectiveness of various prewriting discussion conditions: no prewriting discussion, discussions conducted in English, discussions in Turkish, and discussions under translanguaging conditions. By employing a mixed-methods approach, the study quantitatively analyzes writing performance through metrics such as word count, grammatical accuracy, and the richness of ideas, while qualitatively examining the functions of prewriting discussions in fostering idea generation and argument structuring. The findings are expected to reveal a significant relationship between the level of translanguaging exposure and the quality of student writing, providing valuable insights into the role of bilingual strategies in enhancing academic performance. This research not only contributes to the existing literature on translanguaging in language education but also offers practicalimplications for educators seeking to implement effective writing instruction in multilingual classrooms.