Sağlık çalışanlarında güvenlik iklimi algısı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perception of safety climate and organizational commitment in healthcare workers
- Tez No: 949363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, sağlık kurumlarında çalışan bireylerin güvenlik iklimi algısı ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlayan kesitsel türde bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde bulunan şehir hastaneleri ile devlet hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Kolayda ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak, 463 sağlık çalışanı araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu toplam üç bölümden oluşmaktadır. Anket formunun ilk bölümü katılımcılara ilişkin genel bilgilerden oluşmaktadır. İkinci bölümde iki alt boyut ve 14 maddeden oluşan“Güvenlik İklimi Ölçeği'' kullanılmıştır. Üçüncü bölümde ise üç alt boyut ve 18 maddeden oluşan ”Örgütsel Bağlılık Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde Statistical Packages for Social Sciences (SPSS) 23.0 paket programından yararlanılmıştır. Öncelikle katılımcılara ilişkin genel bilgiler tanımlayıcı istatistiklerle hesaplanmış, ardından hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, sağlık çalışanlarının güvenlik iklimi algısı ve alt boyutları ile örgütsel bağlılık ve alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü, orta kuvvette bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çerçevede, sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılıklarını sağlamak ve geliştirmek amacıyla güvenlik iklimi algısını iyileştirmeye yönelik faaliyetler yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional research that aims to reveal the relationship between the perception of safety climate and organizational commitment levels of individuals working in health institutions. The population of the study consists of healthcare workers employed in city hospitals and state hospitals located in Ankara. Using convenience and snowball sampling methods, 463 healthcare workers were included in the study. A questionnaire form was used as a data collection tool in the study. The questionnaire consists of three parts. The first part of the questionnaire consists of general information about the participants. In the second part, the“Safety Climate Scale”consisting of two sub-dimensions and 14 items was used. In the third part,“Organizational Commitment Scale”consisting of three sub-dimensions and 18 items was used. SPSS 23.0 package program was used to analyze the data obtained within the scope of the research. Firstly, general information about the participants was calculated with descriptive statistics and then hypothesis tests were performed. As a result of the analyses, it was determined that there is a statistically significant, positive, moderate relationship between health care workers' perception of safety climate and its sub- dimensions and organizational commitment and its sub-dimensions. Therefore, it is recommended to carry out activities to improve the perception of safety climate in order to ensure and improve the organizational commitment of healthcare professionals.