Neural dynamics underlying perceptual decision-making: An eeg study using biological motion direction discrimination task
Algısal karar verme süreçlerinin altında yatan nöral dinamikler: Biyolojik hareket yön ayrımı deneyiyle bir EEG çalışması
- Tez No: 949367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AYŞEN ÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Perceptual decisions constitute the core of most interactions with the environment and are modeled with the basic assumption that noisy evidence is accumulated over time until a certain bound is reached. The centro-parietal positivity (CPP), has been shown to reflect accumulation-to-bound dynamics in human EEG studies. Although CPP has been validated in various tasks, biological motion perception has not been investigated thoroughly in the context of perceptual decision-making. Here we employed a design similar to widely employed random-dot motion tasks, where the stimuli were presented in a continuous visual stream. In particular, scrambled motion control stimuli were transitioned into target point-light displays of human walkers in a two-alternative forced choice task of reporting walking direction. It has been shown that CPP displays characteristics expected by the hidden decision variable occurring through evidence accumulation dynamics, including a build-up rate scaling with the evidence strength and reaching a common level near decision reports. Moreover, CPP differentiates between correct and invalidly responded trials, shows predictive qualities for reaction times, and covaries with the drift rate parameter estimates after drift-diffusion model fitting. In addition, investigation of the pre-stimulus attention levels and biological-motion specific signals revealed that pre-target attention might exert its influence on the decision-making process with the enhanced quality of higher-level visual encoding following the target stimulus. As a result, our study extended the previous findings on CPP into the biological motion literature and provided an overview of the neural dynamics for perceptual decisions.
Özet (Çeviri)
Algısal kararlar çevreyle olan etkileşimlerimizin temelinde yer alır. Bu karar süreçleri, temel varsayımı gürültülü duyusal kanıtın belirli seviyeye kadar biriktirilmesi olan modeller aracılığıyla incelenmektedir. Algısal kararların altında yatan dinamikler insanlarda da EEG aracılığıyla gözlemlenmiş ve bu olaya ilişkin potansiyel centro-parietal pozitiflik (CPP) olarak isimlendirilmiştir. Bu varsayımlar ve CPP çeşitli deneylerle doğrulansa da biyolojik hareket algısı bağlamında henüz geniş kapsamlı incelenmemiştir. Bu çalışmada, ekranda süregelen bir görsel uyaranın olduğu ve hedef uyaranlara kesintisiz bir şekilde geçiş yapıldığı bir tasarım kullanılmıştır. Bu deney dizaynı, yaygın olarak kullanılan rastgele nokta hareketi deneylerinden esinlenilmiştir. Bu bağlamda, karıştırılmış hareketi takip eden nokta-ışık uyaran şeklinde insan hareketi gösterimleri kullanılmıştır. Katılımcıların iki alternatifli zorunlu seçim görevinde yürüme yönünü tayin etmeleri beklenmiştir. CPP'nin kanıt birikiminden ortaya çıkan karar değişkenini yansıttığı, duyusal kanıtın gücüyle ölçeklenen bir artış oranı ve karar bildirme zamanına yakın bir ortak genlik seviyesine ulaşmasıyla gösterilmiştir. Ek olarak, CPP deney içerisindeki doğru ve geçersiz cevaplar arasında ayrım göstermiş, karar süresini tahmin edebilmiş ve difüzyon-sürüklenme modeli çıktılarından sürüklenme oranı parametresiyle pozitif yönde ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, hedef uyaran öncesi dikkat seviyeleri ve biyolojik hareket algısına özgü sinyaller incelenmiştir. Hedef öncesi dikkatin, takip eden gelişmiş görsel işleme arabulucuğuyla karar verme süreci üzerindeki etkisi görülmüştür. Sonuç olarak, çalışmamız CPP hakkındaki önceki bulguları biyolojik hareket literatürüne genişletmiş ve algısal kararların altında yatan farklı dinamikleri ortaya çıkarmıştır.