Kimlik ve din: Gençler üzerine nitel bir araştırma
Identity and religion: A research qualitative on youth
- Tez No: 949366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ALTINLI MACIC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmada henüz gençlik yıllarında olan üniversite öğrencilerinin kimlik gelişimleri sürecinde dinin rolünün anlaşılması amaçlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda araştırma nitel yönteme göre tasarlanmış olup fenomenoloji deseni ile yapılandırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören 19-25 yaş arasındaki kız ve erkek öğrenciler dahil edilmiştir. Toplam 30 kişi ile yapılan görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yaklaşımı tercih edilerek verilerin tematik çözümlemesinde MAXQDA 2024 Nitel Veri Analiz Programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda kimlik kazanım sürecinde dinin önemli bir role sahip olduğu gençlerin genel olarak kimlik tanımlamalarında dinî inanç ve değerlere önemli düzeyde referans verdikleri tespit edilmiştir. Din, gençlerin kimliğini oluştururken aidiyet hissini güçlendiren ve kişiye toplumsal bağlamda anlam çerçevesi sunan bir unsur olarak ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the role of religion in the identity development process of university students who are still in their youth. In line with the determined purpose, the research was designed according to the qualitative method and structured with the phenomenology pattern. The semi-structured interview technique was used as the data collection tool in the research. Female and male students between the ages of 19-25 studying at various faculties of İzmir Kâtip Çelebi University in the 2023-2024 academic year were included in the research. The descriptive analysis approach was preferred in the analysis of the data obtained from the interviews conducted with a total of 30 people, and the MAXQDA 2024 Qualitative Data Analysis Program was used in the thematic analysis of the data. As a result of the research, it was determined that religion has an important role in the identity acquisition process and that young people generally make significant references to religious beliefs and values in their identity definitions. Religion has come to the forefront as an element that strengthens the sense of belonging and provides a framework of meaning for the person in the social context while forming the identity of young people.