Effects of context and expectations on dynamics of visual processing
Bağlam ve beklentilerin görsel işleme dinamikleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 830771
  2. Yazar: AMNA MALIK
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. HÜSEYİN BOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Canlı organizmalar, sürekli değişen bir ortamda hayatta kalabilmek ve işlevlerini yerine getirebilmek için duyuları aracılığıyla aldıkları bilgilere güvenirler. Ancak duyulardan gelen bilgiler genellikle belirsiz, gürültülü veya eksiktir. Uzamsal, zamansal veya bilişsel bağlam, özellikle görsel algıda, bu gürültülü girdiyi netleştirmek, tamamlamak ve davranışı optimize etmek için temel bir unsurdur. Ancak bağlamsal bilginin görsel algıyı etkilediği mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır. Mevcut tezdeki çalışmalar bu mekanizmaların anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu tez iki çalışmadan oluşur. Birincisi, fMRI kullanarak bağlama bağlı açıklık algısının uzamsal-zamansal özelliklerinin sinirsel bağıntılarını araştırdığımız mekansal bağlama odaklanır. Sonuçlar, birincil görsel korteksteki (V1) aktivitenin bağlama bağlı açıklık algısı ile ilişkili olduğunu ve bağlamsal etkilerin altında yatan düşük seviyeli mekanizmalar için kanıt sağladığını göstermektedir. İkinci çalışma, dinamik malzeme özelliklerine ilişkin beklentilerin algısal kararlar üzerindeki etkisini sistematik olarak incelediğimiz bilişsel bağlama odaklanır. Bunu yapmak için katılımcıların malzeme özelliklerine ilişkin uzun vadeli ve kısa vadeli beklentilerini manipüle ettiğimiz davranışsal yöntemler kullandık. Sonuçlar, malzeme özelliklerine ilişkin beklentilerin nispeten düşük seviyeli algısal karar verme süreçlerini etkileyebileceğini göstermektedir. Ayrıca, uzun vadeli beklentiler ile yeni öğrenilen beklentiler arasında bir etkileşim bulduk. Sonuç olarak mevcut tez, özellikle düşük seviyeli süreçlerin görsel bağlamdan etkilendiğine dair kanıtlar sağlayarak, bağlamın görsel süreçleri nasıl etkilediğine dair anlayışımızı genişletmektedir. Bu bilgi, görsel algının daha doğru modellerinin geliştirilmesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir ve bu da klinik sinir bilimi, yapay zeka, bilgisayarlı görü ve pazarlama alanlarında sonuçlar doğurabilir.
Özet (Çeviri)
Living organisms rely on the information they receive through their senses to survive and function in an environment that is constantly changing. However, incoming information from the senses is often ambiguous, noisy, or incomplete. Context, either spatial, temporal, or cognitive, is fundamental, especially in visual perception, to disambiguate and complete this noisy input and optimize behavior. The mechanisms by which contextual information influences visual perception, however, are not fully understood. Studies in the current thesis aim to add to the understanding of those mechanisms. It comprises two lines of work. The first line of work focuses on the spatial context, where using fMRI, we investigate the neural correlates of spatiotemporal properties of context-dependent lightness perception. Results show that activity in the primary visual cortex (V1) correlates with context-dependent lightness perception, providing evidence for low-level mechanisms underlying the contextual effects. The second line of work focuses on the cognitive context, where we systematically study the effect of expectations about dynamic material properties on perceptual decisions. To do so, we used behavioral methods, where we manipulated participants' long-term and short-term expectations about material properties. Results show that expectations about material properties can impact relatively low-level perceptual decision-making processes. Furthermore, we found an interplay between long-term and newly learned expectations. In conclusion, the current thesis broadens our understanding of how context influences visual processes, particularly by providing evidence that low-level processes are affected by the visual context. This knowledge has the potential to help develop more accurate models of visual perception, which in turn can have implications in clinical neuroscience, artificial intelligence, computer vision, and marketing.