Haberde dezenformasyon: Deepfake (derin sahte) örneği
Disinformation in news: Deepfake example
  1. Tez No: 949375
  2. Yazar: KADER EŞİYOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EVREN BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada haber sitelerinde yer alan dezenformasyon içerikli haberler, deepfake yani derin sahte örnekleriyle birlikte incelenmiştir. Çalışma BuzzFeedNews (Barack Obama'nın Sahte Haberlerle İlgili Bu kamu Hizmeti Duyurusu Göründüğü Gibi Değil, 2018), indyturk.com (“Deepfake”Kraliçe'den tuhaf Noel mesajı: TikTok dansı yapıp gelinini çekiştirdi, 2020), Cumhuriyet.com.tr (Gündem Ayçiçek Yağı: Serenay Sarıkaya'nın“deepfake”ile yapılan videosu sosyal medyayı karıştırdı, 2022), indyturk.com (Ukrayna'nın hacklenen devlet televizyonunda Zelenski'nin sahte“Teslim olun”mesajı yayımlandı, 2022), tgrthaber.com (Trump Tutuklandı mı? ABD'yi Karıştıran Fotoğraflar, 2023) ve ntv.com.tr ('Kanser hastası Brad Pitt' tuzağına düştü: Kocasından boşandı, 800 bin euro kaptırdı, 2025) adlı haber sitesinde yer alan 6 haber ile sınırlandırılmıştır. 2018 ve 2025 yılları arasında haber sitelerinde yer alan ve dezenformasyona neden olan deepfake içerikli haberler görüntüleriyle birlikte kronolojik sıraya göre incelenmiştir. İnceleme aşamasında dezenformasyona neden olan deepfake içerikli görüntülerin, ekran görüntüsü alınarak 5 farklı görsel oluşturulmuştur. Söz konusu bu görseller, 6 madde seçilerek oluşturulan kodlama cetveline göre incelenerek deepfake'ler tespit edilmiştir. Bunun sonucunda ise ulaşılan içerik analizi sonuçları tablo haline getirilmiştir. Bu bağlamda siyasi manipülasyon, dolandırıcılık veya reklam gibi birden fazla alanda karşımıza çıkan deepfake'lerin tespit edilebileceği görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen bulgular neticesinde dezenformasyona neden olan deepfake'lerin yapay zekanın yanı sıra dikkatli bir gözlem sonucu manuel olarak da tespit edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, disinformation news on news websites are analysed together with deepfake examples. The study includes BuzzFeedNews (Barack Obama's public service announcement on fake news is not what it seems, 2018), indyturk.com ('Deepfake' Queen's strange Christmas message: She danced TikTok and tugged her bride, 2020), Cumhuriyet.com.tr (Gündem Sunflower Oil: Serenay Sarıkaya's video made with 'deepfake' stirred social media, 2022), indyturk.com (Ukraine's hacked state television broadcast Zelenski's fake 'Surrender' message, 2022), tgrthaber.com (Trump Arrested? Photos Confusing the USA, 2023) and ntv.com.tr (“Cancer patient Brad Pitt”fell into the trap: She divorced her husband, lost 800 thousand Euros, 2025) and ntv.com.tr ('She divorced her husband, lost 800 thousand Euros, 2025). Between 2018 and 2025, news articles with deepfake content that took place on news websites and caused disinformation were examined in chronological order with their images. In the examination phase, 5 different visuals were created by taking screenshots of deepfake images that cause disinformation. These images were analysed according to the coding chart created by selecting 6 items and deepfakes were identified. As a result, the results of the content analysis were tabulated. In this context, it can be seen that deepfakes that appear in more than one area such as political manipulation, fraud or advertising can be detected.