Dijital Gazetecilik ve Deepfake: Haber Güvenilirliği Üzerine Bir Araştırma
Digital Journalism and Deepfake: A Study on News Credibility
  1. Tez No: 991088
  2. Yazar: ŞAMİL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada dijital gazetecilik pratiklerinin, derin öğrenme algoritmalarıyla üretilen sahte içerikler olan deepfake teknolojisi karşısındaki direnç kapasitesini ve bunun haber güvenilirliği üzerindeki çok boyutlu yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Deepfake teknolojisi, siyasal manipülasyon, dezenformasyon ve bilgi kirliliği gibi sorunlara yol açarak, haber güvenilirliğinin geleneksel ölçütlerini aşındırmaktadır. Nitel araştırma paradigması çerçevesinde durum çalışması deseniyle yapılandırılan çalışmada, Youtube ve Instagram platformlarında 18.02.2022–01.06.2025 tarihleri arasında yayımlanan deepfake içerikli 8 haber videosu ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın ampirik verisini, bu videoların altından toplanan 187 adet kullanıcı yorumu oluşturmaktadır. Veriler, altı temel hassasiyet türü ve yedi duygusal ton kategorisi çerçevesinde betimsel içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sonucunda en baskın hassasiyet türleri Manipülasyon ve Algı Yönetimi Kaygısı ile Etik ve Yasal Hassasiyet olmuştur. Kullanıcılar, deepfake'i hem bireysel mahremiyet ihlali hem de toplumsal güveni tehdit eden sistemik bir unsur olarak algılamaktadır. Ayrıca Teknolojiye Yönelik Takdir ve Merak hassasiyeti de önemli bir yer tutmuş, kullanıcıların teknolojik ilerlemeyi hayranlıkla karşıladığını ancak potansiyel risklerin farkında olduğunu göstermiştir. Duygusal tonlarda ise Korku başı çekmiş, bunu Şaşkınlık ve Mutluluk izlemiştir. Sonuç olarak deepfake'in dijital medyada bir hakikat krizi yarattığını ve haber güvenilirliğinin artık yalnızca doğrulukla değil, aynı zamanda teknolojik denetim ve etik sorumlulukla da ölçüldüğünü göstermektedir. Bu riskleri azaltmak amacıyla, yapay zekâ ile üretilen içeriklere zorunlu etiketleme/filigran sistemlerinin getirilmesi ve kuşaklararası medya okuryazarlığı programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the resilience capacity of digital journalism practices against deepfake technology, which involves fake content generated by deep learning algorithms, and its multidimensional implications for news credibility. Deepfake technology erodes traditional measures of news credibility by causing problems such as political manipulation, disinformation, and information pollution. Conducted as a case study within the qualitative research paradigm, the study identified eight news videos containing deepfake content published on YouTube and Instagram between February 18, 2022, and June 1, 2025, using criterion sampling. The empirical data of the research consists of 187 user comments collected from under these videos. The data was analyzed using descriptive content analysis within the framework of six basic sensitivity types and seven emotional tone categories. The analysis revealed that the most dominant sensitivity types were Manipulation and Perception Management Concerns and Ethical and Legal Sensitivity. Users perceive deepfakes as both a violation of individual privacy and a systemic element threatening social trust. Furthermore, Appreciation and Curiosity towards Technology sensitivity also played a significant role, showing that users admire technological progress but are aware of its potential risks. In terms of emotional tones, Fear led the way, followed by Surprise and Happiness. In conclusion, deepfakes have created a crisis of truth in digital media and demonstrated that the reliability of news is now measured not only by accuracy but also by technological control and ethical responsibility. To mitigate these risks, it is recommended that mandatory labeling/watermarking systems be introduced for AI-generated content and that intergenerational media literacy programs be developed.