Sanal ortamda inanç deneyiminin S-O-R paradigması çerçevesinde incelenmesi
Investigation of faith experience in virtual tour based on S-O-R paradigm
- Tez No: 949376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ATSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnanç Turizmi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sanal turlar teknolojinin turizm sektöründe yaygınlaşmasıyla, destinasyonları uzaktan keşfetmek isteyen bireyler için zaman ve mekân sınırlarını aşan etkili ve değerli bir deneyim sunmaktadır. Bu kapsamda bu çalışmanın amacı, sanal ortamda inanç deneyimini S-O-R paradigması çerçevesinde incelemektir. Bu amaca ulaşabilmek için, nicel araştırma yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma alanı olarak Türkiye'de inanç turizmi açısından önemli mekânlardan biri olan Hacı Bektaş Veli Müzesi seçilmiştir. Araştırma evreni, herhangi bir inanç turuna katılan inanç turistlerinden oluşmaktadır. Kolayda örnekleme ve kartopu örneklemesi yöntemleri kullanılarak evrenden örneklem alınmıştır. Sanal tur deneyimi sonrası anket dağıtılmış, çevrelerinde inanç turizmine katılan bireylere de anketi ulaştırmaları istenmiştir. Toplamda 399 katılımcıdan veri elde edilmiştir. Toplanan Veriler Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modeli ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, 'sanal ortamda inanç deneyimi', 'algılanan değer' ve 'bulunma hissi'ni olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilemiştir. 'Bulunma hissi'nin, 'deneyim paylaşma', 'seyahat niyeti' ve 'önerme niyeti' üzerinde olumlu ve anlamlı bir şekilde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 'algılanan değer', 'deneyim paylaşma' ve 'seyahat niyeti' üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bu bulguların, inanç deneyimini anlamada ve analiz etmede etkili bir teorik çerçeve sunma noktasında fayda sağlayacağı beklenmektedir. Son olarak, araştırma sonuçlarının inanç turizmi literatürüne katkıda bulunması konusunda ve gelecekte yapılacak araştırmalara teorik bir temel sunma açısından yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
With the increasing integration of technology into the tourism sector, virtual tours provide an effective and valuable experience that transcends the limitations of time and space for individuals seeking to explore destinations remotely. In this context, the study aims to examine the faith experience in a virtual environment within the framework of the Stimulus-Organism-Response (S-O-R) paradigm. To achieve this objective, a quantitative research method was employed. The Hacı Bektaş Veli Museum—one of the most prominent faith tourism sites in Türkiye—was selected as the research setting. The study population consisted of faith tourists who had participated in at least one faith-based tour. Convenience and snowball sampling techniques were used to recruit participants. Surveys were distributed directly to these individuals and also shared with their acquaintances upon request. A total of 399 valid responses were collected. The collected data were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The findings indicate that the virtual faith experience has a positive and significant effect on both perceived value and sense of presence. Moreover, sense of presence was found to positively and significantly influence experience sharing, travel intention, and recommendation intention. However, perceived value did not have a significant effect on either experience sharing or travel intention. These findings are expected to provide a valuable theoretical framework for understanding and analyzing faith tourism experiences in virtual environments. Ultimately, the study seeks to contribute to the existing literature on faith tourism and offer a foundation for future research in this field.