Sanat yapıtlarında doğa algısının rüyalarla olan ilişkisinin tarihsel süreç bağlamında incelenmesi
Analysis of the perception of nature in artworks and its relationship with dreams in the context of the historical process
- Tez No: 958601
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT ATEŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, sanatın en temel ilham kaynaklarından doğanın insan ile buluştuğu ve ayrıldığı yönlerini resim sanatının üzerinden tarihsel süreç bağlamında ele alındı. Bu çalışmanın amacı, insanın doğa deneyiminin sanat tarihi çerçevesinde düş kavramlarıyla nasıl bağlantılı olduğunu keşfetmektir. Doğa, sanat tarihinde yalnızca fiziksel bir ortam olarak değil, aynı zamanda insan ruhunun derinliklerini açığa çıkaran hayali ve sembolik bir ortam olarak da anlaşılmıştır. Bilinçaltının bir yansıması olarak rüyalar, doğanın temsiline daha fazla anlam katacaktır. Bu çalışma, antik mitolojideki anlatılardan çağdaş sanata kadar insan inanç ve davranışlarının temsilleri olarak kesişme ve ilişki kurma yollarını anlamak için doğa ve rüyaları birlikte hayal etme yollarını incelemektedir. Erken modern zamanlarda doğa genellikle ilahi bir güç ve mistik bir alem olarak temsil edilirken, Rönesans'a gelindiğinde gözlem doğanın daha gerçekçi temsillerine olanak sağlamıştır. Ancak Romantizm ve Sürrealizm gibi akımlar doğayı bilinçaltının yansıması, sembolü veya ifadesi olarak ele almıştır. Bunun sonucunda rüyalar, sanatçıların doğayı daha soyut ve sembolik bir düzeyde temsil edecek şekilde hayal etmelerine olanak tanımıştır. Çalışma aynı zamanda doğa ve rüya temalarının sanatın tarihsel yörüngesindeki yerini ve her ikisinin nasıl etkileşime girebileceğini de ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the ways in which nature, one of the most fundamental sources of inspiration for art, meets and diverges from human beings in the context of the historical process through the art of painting. The aim of this study is to explore how the human experience of nature is linked to the concepts of dream within the framework of art history. In the history of art, nature has been understood not only as a physical environment, but also as an imaginary and symbolic environment that reveals the depths of the human soul. Dreams as a reflection of the subconscious will add more meaning to the representation of nature. This paper explores ways of imagining nature and dreams together to understand the ways in which they intersect and relate as representations of human beliefs and behaviors, from narratives in ancient mythology to contemporary art. While in early modern times nature was often represented as a divine force and mystical realm, by the Renaissance observation allowed for more realistic representations of nature. However, movements such as Romanticism and Surrealism treated nature as a reflection, symbol or expression of the unconscious. As a result, dreams allowed artists to imagine nature in a more abstract and symbolic way. The study also considers the place of nature and dream themes in the historical trajectory of art and how the two can interact.