Problemli dizi izleme ile evlilik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between watching problematic tv series and perception of marriage
  1. Tez No: 949379
  2. Yazar: FADİME KÜBRA OZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnsanların hayatları boyunca deneyimledikleri romantik ilişkilerin sağlıklı bir şekilde inşa edilmesini ve sürdürülmesini etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Üniversiteli öğrencilerin gelişim dönemleri itibariyle romantik ilişkilerinde ve evlilik algılarında, kitle iletişim araçları arasında yer alan televizyonlarda gösterilen dizilerin önemli bir etkisi vardır. Bu araştırmada, Türk dizilerinin üniversiteli öğrencilerin evlilik algıları üzerindeki etkisini, Burdur ili özelinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda tespit etmek amaçlanmaktadır. Belirlenen bu amaç ışığında ilk olarak konuyla ilgili bir literatür taraması gerçekleştirilmiş. Daha sonrasında Burdur'da yer alan 401 sayıda üniversiteli öğrenci ile çalışma yapılmıştır. Araştırma sonucunda Türk televizyon dizilerinin, üniversiteli öğrencilerin evlilik algılarını birçok açıdan etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu araştırma, anlam ve kimlik arayışında olan üniversiteli gençlerin evlilik algıları üzerinde Türk dizilerinin yarattığı etkilerin tespit edilmesi, literatürde yer alan çalışmalarda Türk dizileri ve üniversiteli öğrencilerin evlilik algıları üzerindeki etkisini birlikte ele alan bir çalışmanın olmaması nedeniyle literatüre katkıda bulunulması ve gelecekte yapılacak çalışmalara örnek oluşturması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect the healthy construction and maintenance of romantic relationships that people experience throughout their lives. According to the development periods of university students, the series shown on mass media televisions have an important impact on their romantic relationships and marriage perceptions. Dec. In this research, the aim was determined to determine the effect of Turkish TV series on university students' perceptions of marriage as a result of a research conducted specifically in Burdur province. In the light of this determined goal, a literature search on the subject was carried out for the first time. Later, study was conducted with 401 number of university students in Burdur. As a result of the research, it has been concluded that Turkish television series affect university students' perceptions of marriage in many ways. This research is important for determining the effects of Turkish TV series on the perceptions of university students who are looking for meaning and identity, filling the gap in the literature and contributing to future studies due to the lack of a study that deals with the impact of Turkish TV series and university students on their perceptions of marriage in the studies included in the literature, and setting an example for future studies.