Genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction, social appearance anxiety and self- compassion in young adults
- Tez No: 949395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, 18-34 yaşlarındaki genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve öz şefkat arasındaki ilişkilerin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmaya 170 kadın ve 83 erkek olmak üzere toplamda 253 kişi dahil olmuştur. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Öz Duyarlık Ölçeği kullanılmıştır. Veri analiz kısmında bağımsız t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmada sosyal medya bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve öz şefkat düzeyleri ile cinsiyet, eğitim seviyesi, medeni durum ve günlük sosyal medya platformlarında geçirilen süre arasında anlamlı bir farklılık yaratmadığı bulunmuştur. Ayrıca, sosyal medya bağımlılığının sosyal görünüş kaygısını pozitif yönde, öz şefkati ise negatif yönde yordadığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, öz şefkatin sosyal görünüş kaygısını negatif yönde yordadığı, ancak öz şefkatin bu iki ilişki arasında moderatör bir değişken olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the connections between social media addiction, social appearance anxiety and self-compassion in young adults aged 18-34. The research included 253 participants, with 170 women and 83 men. Data were collected using the Demographic Information Form, the Social Media Addiction Scale-Adult Form, the Social Appearance Anxiety Scale, and the Self-Compassion Scale. Independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and multiple regression analysis were applied to analyze the data. In the study, it was found that social media addiction, social appearance anxiety and self-compassion levels did not show significant differences based on gender, educational level, marital status and time spent on social media. Additionally, it was established that social media addiction predicts social appearance anxiety positively and self-compassion negatively. In addition, it was found that self-compassion negatively predicted social appearance anxiety, but self-compassion was not a moderator variable between these two relationships.