Parkinson hastaları ile esansiyel tremor hastalarının cerebellum ve bazal ganglion alanlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of cerebellum and basal ganglia areas in Parkinson's and essential tremor patients
  1. Tez No: 949410
  2. Yazar: BENAN ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Parkinson hastaları ile Esansiyel Tremor hastalarının Manyetik Rezonans Görüntülerinde (MRG) motor fonksiyonlarda primer olarak görev alan cerebellum, globus pallidus, putamen ve nucleus caudatus bölümlerinin yüzey alanlarının karşılaştırılması ve buna bağlı olarak farklı titreme türleri üzerine bu anatomik yapıların etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya nöroloji anabilim dalı tarafından teşhisleri konmuş çalışma ölçümlerine uygun radyolojik görüntülere sahip 32 (71.8 ± 8.86) Parkinson ve 30 (66.7 ± 12.3) Esansiyel Tremor hasta grubu dahil edilmiştir. Hasta gruplarının 2018-2024 yılları arasında radyoloji anabilim dalı tarafından çekilen ve yapılan alan ölçüm metoduna uygun T1 beyin MR görüntülerinden cerebellum, globus pallidus, putamen ve nucleus caudatus yüzey alanı ölçümleri yapılmıştır. MR yüzey alanı ölçümleri MicroDicom yazılımı kullanılarak ile ölçüm yapılmıştır. Bulgular: Esansiyel tremor ve Parkinson hastalarının MR görüntüleri arasında yapılan karşılaştırmada, sağ ve sol nucleus caudatus (p0,05). Esansiyel tremor hastalarının verileri cinsiyete göre karşılaştırıldığında, sol putamen alanının (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the surface areas of cerebellum, globus pallidus, putamen, and nucleus caudatus brain regions primarily involved in motor functions in magnetic resonance imaging (MRI) of patients with Parkinson's disease and Essential Tremor. The study also investigates the influence of these anatomical structures on different types of tremor. Method: The study included 32 patients with Parkinson's disease (mean age: 71.8 ± 8.86) and 30 patients with Essential Tremor (mean age: 66.7 ± 12.3), all diagnosed by the Department of Neurology and possessing suitable radiological images for analysis. Surface area measurements of the cerebellum, globus pallidus, putamen, and nucleus caudatus were performed on T1-weighted brain MRIs obtained between 2018 and 2024 by the Department of Radiology. Measurements were conducted using the MicroDicom software. Results: Comparison of MR images between the two groups revealed statistically significant increases in the surface areas of the right and left nucleus caudatus (p0.05). In the Essential Tremor group, the surface area of the left putamen was found to be significantly higher in males (p0.05).