The comprehension and production of counterfactuals by individuals with schizophrenia
Karşı olgusalların şizofreni tanılı bireyler tarafından anlaşılması ve üretilmesi
  1. Tez No: 949411
  2. Yazar: ELİF YILMAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KIRKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Karşı olgusallar ifadeler (Dersine çalışsaydı sınavı geçerdi) biçim-sözdizimsel, anlamsal ve edimbilimsel önkoşullarının yanı sıra karşı olgusal muhakeme, zihin kuramı, çalışma belleği ve ket vurma gibi bilişsel yetileri de gerektiren karmaşık yapılardır. Karşı olgusalların anlama ve üretme süreçleri tipik gelişim gösteren bireylerde kapsamlı olarak araştırılmış olsa da, klinik popülasyonlarda bu yapıların işlemlenmesine yönelik araştırmalar sınırlıdır. Yürütücü işlev bozuklukları ve dil bozukluğu ile ilişkili bir psikiyatrik durum olan şizofreni, karşı olgusalların incelenmesi için uygun bir bağlam sunmaktadır. Bu çalışma, şizofreni tanısı almış bireylerde Türkçedeki karşı olgusal cümlelerin anlama ve üretme örüntülerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya semptomatik remisyonda olan ve anadili Türkçe olan 40 şizofreni tanılı birey ve 40 sağlıklı birey katılmıştır. Katılımcıların karşı olgusalların anlama örüntülerini anlamak için Doğruluk Değeri Yargı Görevi, üretim becerilerinin ölçümü için ise Diyalog Tamamlama Testi katılımcılara uygulanmıştır. Bulgular, şizofreni grubunun her iki görevde de kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük performans gösterdiğini ve karşı olgusal işlemlemede bir bozulma olduğunu ortaya koymuştur. Ek analizler, şizofreni grubunda karşı olgusal anlama ve üretme performansının eğitim düzeyiyle anlamlı biçimde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, karşı olgusal anlama ve üretme bozukluklarının, şizofreni tanılı bireyler için bilişsel/dilsel rehabilitasyon programlarında temel bir hedef olarak ele alınması gerektiğini, ve eğitimin, bozukluğa eşlik eden dilsel ve bilişsel yetersizlikleri hafifletmedeki potansiyel rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Counterfactuals (If Mary had studied hard, she would have passed the exam) are complex linguistic structures that require morphosyntactic, semantic and pragmatic prerequisites along with cognitive abilities such as counterfactual reasoning, theory of mind, working memory and inhibition. Although the comprehension and production of counterfactuals have been extensively investigated in neurotypical populations, research on the processing of counterfactuals remains scarce in clinical populations. Schizophrenia, a psychiatric condition associated with executive dysfunction and language impairment, provides a suitable context for the examination of counterfactuals. The present study thus aimed to investigate the comprehension and production of counterfactuals in Turkish (Dersine çalışsaydı sınavı geçerdi) by individuals with schizophrenia. 40 Turkish-speaking individuals with schizophrenia in symptomatic remission and 40 matched healthy controls completed a truth-value judgment task to test their comprehension, and a dialogue completion task to test their production of counterfactuals. Results indicated that individuals with schizophrenia performed significantly worse in both comprehension and production of counterfactuals with lower accuracy rates compared to the control participants, indicating a deficit in counterfactual processing. Further analyses revealed that education was a significant predictor in the schizophrenia group for improved comprehension and production of counterfactuals. These findings suggest that counterfactual comprehension and production deficits should be considered a key target in cognitive/linguistic rehabilitation programs for individuals with schizophrenia, and highlight the potential role of education in mitigating linguistic and cognitive impairments associated with the disorder.