Türkiye'de transfer harcamalarının gelişimi ve ekonomik etkilerinin değerlendirilmesi
Development of transfer expenditures in Turkey and evaluation of it's economic influences
- Tez No: 438430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KULAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada ilk olarak transfer harcamaları kavramı alt sınıflandırmalarıyla açıklanmıştır. Burada, literatürdeki en çok kabul gören tanımları kullanılmıştır. Transfer harcamaları açısından her ülkedeki farklı uygulamaların hangi mantıksal sınıflandırma ile yapıldığı konusunda bir fikir verilmeye çalışılmıştır. Ülke bütçelerinde büyük yer tutan transfer harcamaları kavramının Türkiye'deki gelişim ve değişim süreci incelenmiştir. Bu incelemede, gelişmiş ülkelerde transfer harcaması kavramı üzerinden Türkiye'deki durum ortaya konulmaya çalışılmıştır. Geçmiş yıllarda farklı olan ve son dönemlerde uluslararası karşılaştırmalara daha uygun hale dönüştürülmüş bütçeleme sistemi üzerinden farklı bulgulara varılmıştır. Türkiye'nin, seçilen ülkelere göre transfer harcamalarındaki durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki iyi uygulama örnekleri üzerinde detaylarıyla durulmuştur. Türkiye'de transfer harcamalarının, gelir dağılımı, ekonomik büyüme ve kalkınma, bütçe açıkları, enflasyon ve istihdam oranı üzerindeki ekonomik etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Daha önce yapılan ampirik çalışmalar derlenerek ortak sonuçlar üzerinde durulmuştur. Araştırma sonucunda gelişmiş ülkelerde transfer harcamalarının daha çok yardım amacıyla yapıldığı ortaya çıkmıştır. Türkiye'de sermaye transferlerinin çok düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Borç faizlerinin geçmiş yıllara nazaran düşük olmasına rağmen yine de transfer harcamaları içerisinde önemli bir yer tuttuğu gözlemlenmiştir. Anahtar Sözcükler Transfer Harcamaları, Ekonomik Etkiler, Sosyal Transferler, Faiz Harcamaları
Özet (Çeviri)
In this paper the concept of transfer expenditures is explained by sub-classifications primarily. The definitions highly recognized in the literature are used. It is aimed to provide an insight in relation to the transfer expenditures and the reasonable classifications of different applications in each country. The development and change process of the transfer expenditures concept in Turkey holding great position in the budgets of the countries is analyzed. In this analysis it is tried to show the situation in Turkey compared to the transfer expenditure concept in developed countries. Different findings are encountered via the budgeting system which was turned into more suitable system for international comparisons recently. It is tried to show the situation of Turkey in relation to the transfer expenditures compared to the other countries selected. Especially the good practice samples in the developed countries are emphasized in details. The economic effects of the transfer expenditures in Turkey on income distribution, economic growth and development, the budget deficits, inflation and employment ratio are separately analyzed. Collecting the former empirical studies the common results are emphasized As a result of the study it is understood that the transfer expenditures in the developed countries are made generally with the purpose of help. It is concluded that the capital transfers are quite low in Turkey. Although the debt interest is low compared to the previous years, it is observed that it holds important position in the transfer expenditures. Keywords Transfer Expenditures, Economic Influences, Social Transfers, Interest Expenditures