Çiftçilerin kırdan kente göç etme istekliliği: Ağrı ili örneği
Willingness of farmers to migrate from rural to urban: The case of Ağrı province
- Tez No: 949438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ERDAL ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışması, Ağrı ilinin Merkez, Diyadin, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Hamur, Taşlıçay, Tutak ve Patnos ilçelerine bağlı köylerde faaliyet gösteren 185 adet işletmenin sahibiyle yüz yüze anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmayla, Ağrı ilinde çiftçilerin kırdan kente göç etme istekliliğinin ortaya konulması, yaşanan kırsal göçün sebeplerinin belirlenmesi, bu göç hareketinin tarıma etkilerinin incelenmesi, göç etmeyerek Ağrı'da yaşamaya ve aktif olarak tarımsal faaliyet yapmaya devam eden üreticilerin yörede kalma ve tarıma devam etme nedenlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma bulgularına göre köyden göç etmeyi düşünme konusunda çiftçilerin %30,8'i şimdilik düşünmediğini, %28,1'i kesinlikle düşünmediğini, %27,0'ı evet, %10,3'ü kesinlikle düşündüğünü ve %3,8'i köyden göç etme konusunda fikrim yok olarak bildirmiştir. Köyden göç etmeyi düşünen çiftçilerin %26,5'inin 1-5 yıldır, %8,6'sının 6-10 yıldır ve %2,2'sinin 11 yıl ve üzeri zamandır köyden göç etme fikrine sahip oldukları belirlenmiştir. Çiftçilerin %57,3'ü iklim şartlarını, %25,4'ü geçim sıkıntısını, %14,6'sı altyapı yetersizliklerini ve %2,7'si köyde akraba ve komşuların azalmasını köy yaşamındaki zorluklar olarak belirtmişlerdir. Köyden göç etmeyi düşünme nedenleri ile ilgili; çiftçilerin %8,6'sı geçim sıkıntısı, %7,6'sı işsizlik, %6,5' çocukların eğitimi, %4,9'u yaşam koşulları, %3,2 sağlık alanındaki imkansızlıklar ve %2,7'si sosyal imkansızlıklar olduğunu belirtmişlerdir. Araştırma sonuçlarına göre Ağrı ilinde kırsalda yaşayan çiftçilerin eğitim düzeyleri arttıkça, arazi varlığı arttıkça ve hane halkı sayısı arttıkça kırsal alandan kentsel alana göç etme istekliliği de artmaktadır. Şöyle ki, eğitim düzeyi daha yüksek olan, arazi varlığı daha fazla olan, hane halkı sayısı daha fazla olan üreticilerin kırsal alandan kentsel alana göç etme isteklilikleri daha yüksek, eğitim düzeyi daha düşük olan, arazi varlığı az olan ve hane halkı sayısı az olan üreticilerin ise kırsal alandan kentsel alana göç etme isteklilikleri daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out using face-to-face survey technique with 185 capacity holders operating in the villages of Merkez, Diyadin, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Hamur, Taşlıçay, Tutak and Patnos districts of Ağrı province. With this study, the emergence of the migration of farmers from rural to urban areas in Ağrı province, the determination of the reasons for the rural migration, the examination of the effects of this migration movement on agriculture, the reasons for not migrating but living in Ağrı and actively engaging in activities, staying in the region and continuing agriculture in the future. According to the research findings, 30.8% of the farmers say that they do not think about migrating from the village for now, 28.1% say they definitely do not think about it, 27.0% say yes, 10.3% say that they definitely think about it and 3.8% say that He reported that he had no idea about migrating from the village. It was determined that 26.5% of the farmers who were considering migrating from the village had the idea of migrating from the village for 1-5 years, 8.6% for 6-10 years and 2.2% for 11 years or more. 57.3% of the farmers stated the climatic conditions, 25.4% stated the financial difficulties, 14.6% stated the inadequacy of infrastructure and 2.7% stated the decrease in relatives and neighbors in the village as difficulties in village life. Regarding the reasons for considering migrating from the village; 8.6% of farmers have financial difficulties, 7.6% unemployment, 6.5% children's education, 4.9% living conditions, 3.2% health problems and 2.7% social problems. They stated that there were impossibilities. The issues that worry farmers most in urban life are; It was determined that 50.3% was due to economic conditions, 19.5% was due to stress in urban life, 16.8% was due to cultural incompatibility and 13.5% was due to family concerns. According to the results of the research, as the education level of farmers living in rural areas in Ağrı increases, their land holdings increase and the number of households increases, their willingness to migrate from rural areas to urban areas also increases. That is, producers with higher education levels, more land assets, and more households have a higher willingness to migrate from rural areas to urban areas, while producers with lower education levels, less land assets, and fewer households have a higher willingness to migrate from rural areas to urban areas. Their willingness to migrate from rural to urban areas is lower.