Meslekler arası ekip çalışması ile algılanan güç mesafesi arasındaki ilişki: Ameliyathane örneği
The relationship between interprofessional teamwork and perceived power distance: The operating room example
- Tez No: 949445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER BAŞARAN AÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tanımlayıcı ilişkisel tasarımdaki araştırmanın amacı, ameliyathanede çalışan sağlık profesyonellerinin meslekler arası ekip çalışmaları ve güç mesafesi algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma Ankara ili içinde bulunan iki üniversite hastanesinin ameliyathanelerinde 15 Mart 2024-30 Haziran 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini bu kurumların ameliyathanelerinde çalışan 65 ameliyathane hemşiresi, 48 anestezi tekniker ve teknisyeni, 60 anestezi hekimi ve 66 cerrah olmak üzere toplam 239 sağlık profesyoneli oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Sosyo-Demografik Özellikler Formu, Meslekler Arası Ekip İş Birliğinin Değerlendirilmesi Ölçeği (MAEİDÖ) ve Örgütsel Güç Mesafesi Ölçeği (ÖGMÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, tanımlayıcı istatistiklerinin gösteriminde; sayı, yüzde, ortalama±standart sapma ve medyan (minimum-maksimum) değerleri; ikiden fazla değişkenin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi; iki gruplu değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann- Whitney U testi; ikili karşılaştırmalarda bonferroni düzeltmesi; korelasyon analizinde Spearman katsayısı; normal dağılım göstermeyen sürekli bağımlı değişkenlerin analizinde genelleştirilmiş lineer modeller yöntemi kullanılmıştır. MAEİDÖ-Toplam puan ortalaması 81,58±17,31'dir. ÖGMÖ-Gücü kabullenme puan ortalaması 18,53±3,89, gücü araçsal kullanma puan ortalaması 13,12±4,68, gücü meşrulaştırma puan ortalaması 6,88±2,32, güce razı olma puan ortalaması 17,33±5,08'dir. MAEİDÖ-Dayanışma ile ÖGMÖ-Gücü kabullenme arasında çok zayıf düzeyde, pozitif yönlü (r=0,186; p=0,004); MAEİDÖ-Koordinasyon ile ÖGMÖ-Gücü kabullenme arasında çok zayıf düzeyde, pozitif yönlü (r=0,185; p=0,004); MAEİDÖ-Ortaklık ile ÖGMÖ-Gücü kabullenme arasında çok zayıf düzeyde, pozitif yönlü (r=0,191; p=0,003) istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. ÖGMÖ-Gücü kabullenme puanındaki 1 birimlik değişim MAEİDÖ-Ortaklık puanında 0,322 birimlik, Dayanışma puanında 0,437, Koordinasyon puanında 0,325 ve MAEİDÖ-Toplam puanında 1,085 birimlik değişim oluşturmaktadır. ÖGMÖ-gücü araçsal kullanma puanındaki 1 birimlik değişim MAEİDÖ-Ortaklık puanında -0,258 birimlik, Koordinasyon puanında -0,274 birimlik ve Toplam puanında -0,731 birimlik değişim oluşturmaktadır. Sonuç olarak ameliyathanede çalışan sağlık profesyonellerinde meslekler arası ekip çalışmasının orta-yüksek düzeyde; güç mesafesi algılanın orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada MAEİDÖ-Ortaklık, koordinasyon, dayanışma ve toplam puan düzeylerindeki artışın gücü kabullenme düzeylerinde artırıcı; gücü araçsal kullanma düzeylerinde ise azaltıcı etki meydana getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Koordinasyondaki artışın gücü araçsal kullanmayı azaltması ameliyathane hemşirelerine göre anestezi hekimlerinde daha az olmaktadır. Yönetici hemşirelerin ve yönetici pozisyonda olan diğer sağlık profesyonellerinin meslekler arası ekip çalışmasını etkileyen güç mesafesinin azaltılmasına yönelik strateji, planlama, eğitim-öğretim çalışmalarına katılarak aktif rol alması, liderlik becerilerini bu yönde geliştirmesi, daha katılımcı bir çalışma ortamının yaratılmasına destek olması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive correlational study is to examine the relationship between interprofessional teamwork and perceptions of power distance among healthcare professionals working in operating rooms. The study was conducted between March 15, 2024, and June 30, 2024, in the operating rooms of two university hospitals located in Ankara, Turkey. The sample consisted of a total of 239 healthcare professionals, including 65 operating room nurses, 48 anesthesia technicians and technologists, 60 anesthesiologists, and 66 surgeons. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics Form, the Assessment of Interprofessional Team Collaboration Scale (AITCS), and the Organizational Power Distance Scale (OPDS). In the analysis of the data, descriptive statistics were presented as number, percentage, mean ± standard deviation, and median (minimum–maximum). The Kruskal-Wallis test was used for comparisons involving more than two variables, while the Mann-Whitney U test was used for two-group comparisons. Bonferroni correction was applied for pairwise comparisons. Spearman's correlation coefficient was employed to assess correlations. Generalized linear modeling was used to analyze non-normally distributed continuous dependent variables. The mean total AITCS score was 81.58 ± 17.31. The OPDS subscale scores were as follows: acceptance of power – 18.53 ± 3.89; instrumental use of power – 13.12 ± 4.68; legitimization of power – 6.88 ± 2.32; and compliance with power – 17.33 ± 5.08. Statistically significant but very weak positive correlations were found between AITCS-Solidarity and OPDS-Acceptance of Power (r=0.186; p=0.004), AITCS-Coordination and OPDS-Acceptance of Power (r=0.185; p=0.004), and AITCS-Partnership and OPDS-Acceptance of Power (r=0.191; p=0.003). A one-unit change in the OPDS-Acceptance of Power score was associated with a 0.322-unit increase in AITCS-Partnership, a 0.437-unit increase in Solidarity, a 0.325-unit increase in Coordination, and a 1.085-unit increase in the total AITCS score. Conversely, a one-unit increase in OPDS-Instrumental Use of Power was associated with a 0.258-unit decrease in AITCS-Partnership, a 0.274-unit decrease in Coordination, and a 0.731-unit decrease in the total AITCS score. In conclusion, healthcare professionals working in operating rooms demonstrated a moderate-to-high level of interprofessional teamwork and a moderate level of perceived power distance. The findings suggest that higher levels of partnership, coordination, solidarity, and overall team collaboration are associated with increased acceptance of power but decreased instrumental use of power. Interestingly, the decrease in instrumental use of power associated with increased coordination was found to be less pronounced in anesthesiologists compared to operating room nurses. It is recommended that healthcare professionals in leadership positions and nurse manager take an active role in developing strategies, planning, and educational initiatives aimed at reducing power distance in order to enhance interprofessional collaboration. Developing leadership skills in this direction and fostering a more participatory work environment are also strongly encouraged.