Genişletilmiş mesleki kimliğin rolü: Meslekler arası iş birliği ve iletişim programının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
The role of extended professional identity:Development and evaluation of an interprofessional collaboration and communication program
  1. Tez No: 957452
  2. Yazar: MUKADDER İNCİ BAŞER KOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SÜREL KARABİLGİN ÖZTÜRKÇÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Günümüzde sağlık alanındaki biyo-teknolojik gelişmeler özellikle kompleks klinik vakalar için sağlık hizmet sunumunda farklı mesleki uzmanlıklara sahip ekiplere ihtiyacı arttırmıştır. Bu ekiplerin hizmet sunumundaki başarısını etkileyen faktörlerden biri ekibin iç uyumudur. Sağlık çalışanları için mesleki grupları ile grup içi özdeşleşme yaşamaları bu uyumu etkileyen faktörlerden biridir. Genişletilmiş mesleki kimlik teorisi mesleki kimliğin sosyal/kültürel etkileşimlerle sürekli olarak gelişen dinamik bir süreç olduğunu sağlık çalışanlarının daha büyük bir grupla özdeşleşmelerinin ve genişletilmiş mesleki kimlik kazanmalarının daha etkin hizmet sunmalarını sağlayacağını savunur. Alan yazında hasta odaklı maliyet etkin sağlık hizmeti sunumu için sağlık profesyonellerinin/adaylarının meslekler arası eğitim adı verilen, öğrenenler için etkileşimli bir yaklaşımla eğitim almaları önerilmektedir. Bu eğitim ekip içi uyumu artırarak çalışma verimini artırmayı amaçlar. Bu çalışmanın amacı Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrenenleri için geliştirilmiş bir meslekler arası işbirliği ve iletişim kursunun katılımcıların genişletilmiş mesleki kimlik durumuna göre etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışma ön test/son test yaklaşımının kullanıldığı yarı deneysel modeldedir. Çalışmada kullanılan eğitim programının geliştirilmesi için ATGUD (Analiz, Tasarım, Geliştirme, Uygulama, Değerlendirme) yaklaşımı ve öğretim tasarımı için ARCS-V (Attention-Dikkat, Relevance-Alaka, Confidence-Güven, Satisfaction-Memnuniyet, and Volition-Doyum) modeli kullanılmıştır. Araştırma popülasyonu SDÜ Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrenenleridir (N=3127). Örneklem eğitime katılmaya gönüllü olan öğrenenler arasından seçilmiştir (n=71). Deney grupları genişletilmiş genişletilmiş mesleki kimlik ölçeğine (EPIS-TR) göre median değerler ve meslekler gözetilerek amaçlı örneklem belirleme metodu ile belirlenmiştir. Eğitim öncesi/sonrası bilgi, beceri ve tutum ölçümleri (RIPLS; meslekler arası öğrenmeye hazırbulunuşluk ölçeği, IPAS; meslekler arası tutum ölçeği, CSAS; iletişim becerileri tutum ölçeği) gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent advancements in biotechnology have significantly increased the need for interdisciplinary teams in healthcare delivery, particularly in managing complex clinical cases. One of the key factors influencing the success of such teams is intra team cohesion. For healthcare professionals, identification with their professional group and with the team as a whole plays a critical role in achieving this cohesion. The theory of Extended Professional Identity (EPI) posits that professional identity is a dynamic construct shaped through continuous social and cultural interactions, and that identification with a broader professional collective enhances collaborative practice and service effectiveness. The literature suggests that in order to provide cost-effective, patient-centered care, healthcare professionals and students should receive interprofessional education (IPE), an interactive learning approach that fosters collaboration across disciplines. IPE aims to improve team harmony and, ultimately, the efficiency of healthcare delivery. This study aimed to evaluate the effectiveness of an interprofessional collaboration and communication course, developed for medical and health sciences students at Süleyman Demirel University (SDU), based on participants' levels of extended professional identity. The study employed a quasi-experimental pretest-posttest design. The course was designed using the ADDIE instructional design framework (Analysis, Design, Development, Implementation, Evaluation), and the instructional strategies were guided by the ARCS-V motivational design model. The target population included students from SDU Faculty of Medicine and Faculty of Health Sciences (N=3127). The study sample (n=71) consisted of volunteers selected through purposeful sampling, considering their EPIS-TR (Extended Professional Identity Scale - Turkish Version) scores and professional backgrounds. Based on median EPIS-TR values, participants were grouped into low and high EPIS-TR groups. Pre- and post-intervention assessments were conducted using validated instruments to evaluate knowledge, skills, and attitudes (RIPLS (Readiness for Interprofessional Learning Scale), IPAS (Interprofessional Attitudes Scale), CSAS (Communication Skills Attitude Scale).