Kekemeliği olan ergenlerle yapılan grup terapi seanslarının konuşmacının kekemelik deneyimine etkisinin incelenmesi
The effect of group therapy sessions on the speaker's stuttering experience in adolescents with stuttering
- Tez No: 949458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Dilbilim, Psikoloji, Language and Speech Therapy, Linguistics, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, kekemeliği olan 13–17 yaş aralığındaki ergen bireylerde çevrim içi ortamda uygulanan bireysel terapiye ek olarak grup terapisinin, yalnızca bireysel terapi alan grupla karşılaştırmalı olarak kekemelik şiddeti, bireysel deneyim ve öz değerlendirme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bireysel terapi süreci, sekiz oturumdan oluşan yoğunlaştırılmış akıcılığı şekillendirme terapisi olarak yapılandırılmış; grup terapisi ise altı oturumdan oluşan bilişsel davranışçı terapi ilkelerine dayalı yapılandırılmış bir program şeklinde uygulanmıştır. Yarı deneysel modelde yürütülen çalışmada, 20 katılımcı iki gruba ayrılmış; deney grubuna bireysel+grup terapisi, kontrol grubuna ise sadece bireysel terapi uygulanmıştır. Veriler; Kekemelik Şiddeti Değerlendirme Aracı (SSI-4-TR), Konuşmacının Kekemelik Deneyiminin Genel Değerlendirmesi (OASES-T-TR) ve Kekemeliği Öz Değerlendirme Ölçeği (WASSP-TR) ile ön test, son test ve takip ölçümleriyle toplanmıştır. Parametrik olmayan testlerle yapılan analizlerde, her iki grupta da anlamlı gelişmeler kaydedilmiştir (p < .05). Buna ek olarak grup terapisi desteği alan deney grubunda çok boyutlu, istatistiksel olarak anlamlı (p < .01) ve kalıcı gelişmeler gözlenmiştir. Özellikle OASES-T-TR'nin“Konuşmacının Tepkisi”(p = .027) ve“Yaşam Kalitesi”(p = .016) alt boyutlarında takip testinde dahi sürdürülen iyileşmeler, terapötik etkinin uzun vadeli olduğunu göstermektedir. Bulgular, grup terapisinin bireysel terapiye kıyasla daha güçlü (p < .05) ve sürdürülebilir etkiler sunduğunu ortaya koymakta; kekemelikle ilişkili sosyal ve duygusal deneyimlerin grup ortamında daha etkili şekilde dönüştürülebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of group therapy delivered in addition to individual therapy, conducted online, on stuttering severity, personal experience, and self-assessment among adolescents aged 13–17 who stutter. The individual therapy protocol consisted of an eight-session intensive fluency shaping program, while the group therapy protocol was implemented as a six-session structured program based on cognitive behavioral therapy principles. Utilizing a quasi-experimental design, 20 participants were assigned to two groups: the experimental group received both individual and group therapy, while the control group received only individual therapy. Data were collected through pre-test, post-test, and follow-up assessments using the Stuttering Severity Instrument (SSI-4-TR), the Overall Assessment of the Speaker's Experience of Stuttering for Teens (OASES-T-TR), and the Wright & Ayre Stuttering Self-Rating Profile (WASSP-TR). Non-parametric analyses revealed significant improvements in both groups (p < .05). However, the experimental group that received group therapy support exhibited multidimensional, statistically significant (p < .01), and lasting improvements. Notably, the sustained improvements in the“Speaker's Reactions”(p = .027) and“Quality of Life”(p = .016) subscales of the OASES-T-TR during the follow-up phase suggest long-term therapeutic effectiveness. The findings indicate that group therapy offers stronger (p < .05) and more sustainable outcomes compared to individual therapy and that the social and emotional aspects of stuttering can be more effectively addressed in group settings.