Fiziksel engelli çalışanların iş yaşamında deneyimledikleri engeller ve bariyerlerin incelenmesi: Nitel çalışma
Determining the work-life barriers and restrictions of physically disabled workers: A qualitative study
- Tez No: 949460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN TAHİR ARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Engelli bireylerin iş yaşamında rol almaları toplumsal yaşama bağımsız katılımlarını desteklemede kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, fiziksel engelli çalışanların iş yaşamında karşılaştıkları engelleri ve bariyerleri incelemek amaçlanmıştır. Çalışma, gömülü teori araştırma yöntemine dayalı olarak tasarlanmış ve katılımcıların deneyimlerini derinlemesine incelemek amacıyla yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya fiziksel engeli bulunan 12 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Elde edilen bulgular gömülü teori yöntemine ait kodlama aşamaları ile analiz edilmiş ve sonuçlar temel bir kuram ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda katılımcılar iş yaşamlarında karşılaştıkları engelleri farklı boyutlarıyla ortaya koymuş ve elde edilen bulgular ile 3 ana kategori ve 7 alt kategori ortaya çıkmıştır. Üç ana kategori“mekansal düzenlemeler, çalışma motivasyonu ve mesleki performans”ve bu üç ana kategoriyi oluşturan yedi alt kategori“fiziksel erişilebilirlik”,“iş yeri ergonomisi”,“ayrımcılık ve mobbing”,“ekonomik kaygı”,“sosyal ilişkiler”,“işe bağlı görev ve sorumluluklar”,“rol dengesi”olarak belirlenmiştir. Ana ve alt kategoriler, fiziksel engelli çalışanların hem bireysel hem de çalışma ortamlarındaki engelleri kapsamlı bir şekilde ele alırken, çalışmada ortaya konan temel kategori bu engellerin çalışan rollerini çok yönlü olarak etkilediğini vurgulamaktadır. Çalışma bulguları, fiziksel engelli bireylerin iş yaşamındaki deneyimlerini ve işe devamlılıklarını desteklemek adına özel olarak tasarlanmış iş yeri düzenlemeleri ve etkili destek sistemlerinin kritik önemini vurgulamaktadır. Bu kapsamda, elde edilen bulguların derinlemesine incelenerek iyileştirme çalışmalarına rehberlik edecek bir kaynak sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The inclusion of individuals with disabilities in workplace is crucial for promoting their independent participation in social life. This study aims to examine the barriers and challenges encountered by physically disabled employees in their professional lives. Using a grounded theory approach, semi-structured face-to-face interviews were conducted to gain deep insights into participants' experiences. The study included 12 participants with physical disabilities, and the data were analyzed through the systematic coding phases of grounded theory, resulting in the development of a comprehensive theoretical framework. The analysis revealed three main categories and seven subcategories. The main categories were identified as“spatial arrangements,”“work motivation,”and“occupational performance,”while the seven subcategories included“physical accessibility,”“workplace ergonomics,”“discrimination and mobbing,”“economic concerns,”“social relationships,”“job-related tasks and responsibilities,”and“role balance.”The main and subcategories comprehensively address the barriers faced by physically disabled employees both on an individual level and within their work environments, while the core category highlighted in the study emphasizes the multidimensional impact of these barriers on their professional roles. The study findings emphasize the critical importance of specially designed workplace arrangements and effective support systems to support the work life experiences and retention of people with physical disabilities. In this context, it is aimed to provide a resource to guide improvement efforts by analyzing the findings in depth.