7. sınıf öğrencilerinde beslenme eğitiminin sağlıklı beslenme davranışı, hedonik açlık düzeyleri ve beden algısı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of nutrition education on healthy eating behaviors, hedonic hunger levels and body perception of 7th grade students
  1. Tez No: 949459
  2. Yazar: YAREN ÖZTEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Beslenme eğitimi, toplumun veya bireyin beslenme konusunda bilgilendirilmesi, sağlıklı beslenme davranışları kazanmasını bu sayede sağlıklı bir birey olması için her yaş gurubunda verilen bir eğitim çeşididir. Hedonik açlık olarak adlandırdığımız fizyolojik açlık dışında bireyin lezzetli besinleri tüketme isteğinde bulunma durumu, ebeveynden özerk bir hale gelen ve yeme davranışları farklılaşan ergenlik dönemi bireylerinde artmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde fiziksel değişimlerin hızlanması bireyin bedenine olan bakışını etkilemektedir. Beslenme eğitimi sayesinde bireylere sağlıklı yeme davranışlarının kazandırılması bireyin hem hedonik açlık düzeyleri hem de beden memnuniyetlerini olumlu yönde etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada Tekirdağ ili Öğretmen Mediha Mehmet Tetikol ortaokulunda bulunan iki farklı 7. sınıf şubesindeki (n:53) öğrencilerinin beslenme eğitiminin sağlıklı beslenme davranışı, hedonik açlık ve beden algısı üzerine etkileri incelenmiştir. Katılımcıların beslenme davranışları ''Beslenme Öz Yeterlilik Ölçeği'', hedonik açlık düzeyleri ''Çocukların Besin Gücü Ölçeği'', beden algıları ise ''Resimli Beden Algısı Ölçeği'' kullanılarak üç farklı zaman diliminde değerlendirilmiştir. Beslenme eğitimi sonrasında bireylerin Öz Yeterlilik Ölçek puanlarında artış saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Nutrition education is a type of education given to every age group in order to inform the society or the individual about nutrition and to gain healthy eating behaviors and thus to become a healthy individual. Apart from the physiological hunger that we call hedonic hunger, the individual's desire to consume delicious foods increases in adolescence individuals who become autonomous from their parents and whose eating behaviors differ. Especially during adolescence, the acceleration of physical changes affects the individual's perspective on their body. It is thought that gaining healthy eating behaviors to individuals through nutrition education can positively affect both the individual's hedonic hunger levels and body satisfaction. In this study, the effects of nutrition education on the nutritional behavior, hedonic hunger and body perception of students in two different 7th grade branches (n:53) in Tekirdağ Öğretmen Mediha Mehmet Tetikol Secondary School were examined. Participants' nutritional behaviors were evaluated using the ''Nutrition Self-Efficacy Scale'', hedonic hunger levels were evaluated using the ''Nutrition Power Scale'', and body perceptions were evaluated using the ''Pictorial Body Perception Scale'' in three different time periods. An increase in the individuals' Self-Efficacy Scale scores was detected after the nutritional education (p>0.05).