İslamcı dergilerde Bosna Savaşı -Yörünge ve İktibas dergileri örneği-
Bosnian War in Islamist journals -the case of the journals of Yörünge and İktibas-
- Tez No: 949510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK YILMAZ GÖMBEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Avrupa-Balkan ülkesi olan Bosna-Hersek geçmişten günümüze birçok çalkantıyla karşı karşıya kalmıştır. Politik, stratejik, ekonomik özellikle de etnik yapısı nedeniyle uluslararası güç odaklarının sürekli göz önünde bulundurduğu bir coğrafya olma özelliğini korumuştur. Söz konusu bölgenin Müslümanlaşma süreci Osmanlının bölgeyi fethinden çok önce başlamıştır. Ancak Osmanlı devletinin fethiyle bölge hızlı bir Müslümanlaşma sürecine girmiş ve kalıcı bir Müslüman nüfus meydana gelmiştir. Osmanlı hâkimiyetinde istikrara kavuşmasına rağmen Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna geçiş evresi ve devam eden süreç, Bosna için tekrar sancılı bir dönemin başlangıcı olmuştur. Bosna tarihindeki en büyük kırılmayı ise unsuru olduğu Yugoslavya federal devletinden ayrılması sonrası yaşamıştır. Tito'nun ölümünden sonra Yugoslavya parçalanma sürecine girmiş, Yugoslav Federal devletinin bir parçası olan Bosna, Aliya İzzetbegoviç önderliğinde 29 Şubat-1 Mart 1992 tarihlerinde referanduma giderek bağımsızlığını ilan etmiştir. Referandumu kabullenmeyen Sırp milliyetçiler Avrupa'nın tam ortasında tarihte benzeri görülmemiş bir katliam gerçekleştirmiştir. 1992-1995 yılları arasında gerçekleşen katliamlar ve yaşanan olaylar tarihe Bosna savaşı diye kaydedilmiştir. Türkiye kamuoyu ise yaşanan tüm bu gelişmeleri yakından takip etmiştir. Basın-yayın organları hem yaşanan olayları okura aktarmış hem de Türkiye kamuoyunun verdiği reaksiyonları kaleme almıştır. Bu çalışma İslamcı Dergiler Projesi (İDP) çatısı altında bir araya getirilen, yazıldığı dönemin olaylarını yansıtan ve toplumun nabzını tutan ayrıca İslamcı bakış açısıyla topluma yön veren Dergiler arasında yer alan Yörünge ve İktibasın perspektifiyle Bosna tarihinin en çalkantılı yıllarının yaşandığı 1992-1995 Bosna savaşını ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Bosnia and Herzegovina, as a European-Balkan country, has faced numerous upheavals throughout history. Due to its political, strategic, and particularly ethnic characteristics, it has remained a region of constant interest to international power centers. The Islamization process of the region began long before the Ottoman conquest. However, with the Ottoman occupation, the area underwent rapid Islamization, resulting in a permanent Muslim population. Although the region stabilized under Ottoman rule, its transition to Austro-Hungarian control marked the beginning of another turbulent period. The most significant rupture in Bosnian history occurred following its secession from the Yugoslav federation. After Tito's death, Yugoslavia entered a disintegration process, and Bosnia-Herzegovina, under Alija Izetbegović's leadership, declared independence through a referendum held on February 29 - March 1, 1992. Serbian nationalists, rejecting the referendum results, committed unprecedented massacres in the heart of Europe. The atrocities between 1992-1995 were recorded in history as the Bosnian War. Turkish public opinion closely followed these developments, with media outlets both reporting the events and documenting Turkey's societal reactions. This study, under the Islamic Journals Project (İDP), examines the Bosnian War (1992-1995) through the perspectives of Yörünge and İktibas - journals that reflected contemporary events, gauged public sentiment, and guided society with Islamist viewpoints during this tumultuous period in Bosnian history.