Mustafa Necati Bey'in (Uğural) Milli Eğitim Bakanlığı dönemi (1925-1929) çalışmaları
Works of Mustafa Necati Bey (Uğural) during the Ministry of National Education period (1925-1929)
- Tez No: 949518
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında Mustafa Necati Bey'in (UĞURAL) 1925-1929 yılları arasındaki siyasi çalışmalarından en önemlisi olan Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki faaliyetleri detaylıca incelenmiş ve tezde birinci elden kaynaklar ve ikinci elden kaynaklar kullanılmıştır. Mustafa Necati Bey'in (UĞURAL) Türk siyasi tarihine damgasını vurmuş önemli devlet adamlarından biri olması sebebiyle ve otuz beş sene gibi kısacık bir ömre sığdırdıkları bakımından yaşamı ve faaliyetleri her dönem araştırmaya ve incelemeye değer görülmüş ve tezimizin ana konusunu teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the activities of Mustafa Necati Bey (UĞURAL) in the Ministry of National Education, which is the most important of his political works between 1925-1929, were examined in detail and first-hand sources and second-hand sources were used in the thesis. Because Mustafa Necati Bey (UĞURAL) is one of the important statesmen who left their mark on Turkish political history, and in terms of what they fit into a short life of thirty-five years, his life and activities have always been deemed worthy of research and examination and constitute the main subject of our thesis.