2018 ve 2024 ortaokul matematik dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparison of 2018 and 2024 secondary school mathematics curriculum
- Tez No: 949517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA TAŞPINAR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018 ve 2024 ortaokul matematik dersi öğretim programlarında yer alan temel yaklaşımlar, amaçlar, öğrenme alanları/temalar, konu içerikleri, öğrenme-öğretme süreçleri, değerler ve ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarını karşılaştırarak, benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Veri kaynağı olarak 2018 yılı Matematik Dersi Öğretim Programı, 2024 yılı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul Matematik Dersi Öğretim Programı ve 2024 yılı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları Ortak Metni kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda programlar temel yaklaşımları açısından incelendiğinde genel olarak benzer niteliklere sahip olduğu fakat 2024 programında, 2018 programından farklı olarak milli bilinç kazandırmaya vurgu yapıldığı tespit edilmiştir. Her iki programda ortak genel amaçlar bulunduğu görülmekle birlikte; 2024 programında genel amaçların, 2018 programından farklı olarak aşamalı halde sunulmayıp bütüncül bir şekilde ifade edildiği belirlenmiştir. Programlar özel amaçları bakımından incelendiğinde ise 2018 programında 13, 2024 programında ise 6 özel amaç bulunduğu belirlenmiştir. Programlarda bulunan bazı özel amaçların benzer nitelikte olduğu, bazılarının ise farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. 2018 programında 5 öğrenme alanı bulunduğu, 2024 programında ise 7 tema bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca 2024 programında bulunan temaların isimlerinde bazı değişiklikler yapıldığı tespit edilmiştir. Bazı temalarda yer alan konu içeriklerinin sayısında artış, bazı temalarda ise azalma olduğu belirlenmiştir. Programlar öğrenme-öğretme süreçleri açısından incelendiğinde 2018 programında 13, 2024 programında ise 15 ifade bulunduğu belirlenmiştir. İfadelerin büyük çoğunluğunun benzerlik gösterdiği, yalnızca bazı maddelerde farklılıkların bulunduğu belirlenmiştir. Ancak 2024 programında öğretim sürecine dair beklentilerin daha ayrıntılı ve yönlendirici bir biçimde sunulduğu sonucuna ulaşılmıştır. 2018 programında 10 tane kök değere, 2024 programında ise 20 tane değere yer verildiği belirlenmiştir. 2018 programında söz edilen 10 kök değerden 9 tanesinin 2024 programında da yer aldığı tespit edilmiştir. 2018 programında değerlerin nasıl kazandırılacağına yönelik herhangi bir açıklama bulunmadığı tespit edilmiştir. 2024 programında ise programda yer verilen 20 değerin 17 tanesinin nasıl kazandırılacağına yönelik öğrenme-öğretme uygulamalarında açıklaması bulunduğu tespit edilmiştir. Programlar ölçme ve değerlendirme yaklaşımları açısından incelendiğinde 2018 programında 7, 2024 programında ise 15 ifade bulunduğu belirlenmiştir. 2018 programında bulunan ifadelerin tamamının 2024 programındaki ifadelerle benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. 2018 programında değerlendirme süreçlerinde hangi ölçme ve değerlendirme araçlarının kullanılabileceğine yönelik programda doğrudan bir ifade bulunmadığı; 2024 programında ise değerlendirme süreçlerinde kullanılabilecek 25 farklı ölçme ve değerlendirme aracına yer verildiği tespit edilmiştir. 2024 programında ölçme ve değerlendirme sürecine dair beklentilerin daha kapsamlı ve açıklayıcı bir şekilde yapılandırıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the basic approaches, objectives, learning areas/themes, subject contents, learning-teaching processes, values, and measurement and evaluation approaches in the 2018 and 2024 middle school mathematics course curricula and to reveal their similarities and differences. The document review method, which is one of the qualitative research methods, was used in the study. The 2018 Mathematics Course Curriculum, the 2024 Turkey Century Maarif Model Middle School Mathematics Course Curriculum and the 2024 Turkey Century Maarif Model Curriculum Common Text were used as the data source. Descriptive analysis was used in the analysis of the obtained data. As a result of the analysis of the data, when the programs were examined in terms of their basic approaches, it was determined that they generally had similar qualities, but in the 2024 program, unlike the 2018 program, emphasis was placed on raising national consciousness. Although it was seen that there were common general objectives in both programs; It was determined that the general objectives in the 2024 program were not presented in stages, but were expressed in a holistic way, unlike the 2018 program. When the programs were examined in terms of their specific objectives, it was determined that there were 13 specific objectives in the 2018 program and 6 in the 2024 program. It was determined that some specific objectives in the programs were similar, while some differed. It was determined that there were 5 learning areas in the 2018 program and 7 themes in the 2024 program. In addition, it was determined that some changes were made to the names of the themes in the 2024 program. It was determined that the number of subject contents in some themes increased and some themes decreased. When the programs were examined in terms of learning-teaching processes, it was determined that there were 13 statements in the 2018 program and 15 statements in the 2024 program. It was determined that the majority of the statements were similar, and there were only differences in some items. However, it was concluded that the expectations regarding the teaching process in the 2024 program were presented in a more detailed and guiding manner. It was determined that 10 root values were included in the 2018 program, and 20 values were included in the 2024 program. It has been determined that 9 of the 10 root values mentioned in the 2018 program are also included in the 2024 program. It has been determined that there is no explanation in the 2018 program on how the values will be imparted. It has been determined that 17 of the 20 values included in the program have explanations in the teaching learning practices on how they will be imparted in the 2024 program. When the programs are examined in terms of measurement and evaluation approaches, it has been determined that there are 7 statements in the 2018 program and 15 statements in the 2024 program. It has been determined that all of the statements in the 2018 program are similar to the statements in the 2024 program. It has been determined that there is no direct statement in the program regarding which measurement and evaluation tools can be used in the evaluation processes in the 2018 program; whereas, it has been determined that 25 different measurement and evaluation tools that can be used in the evaluation processes are included in the 2024 program. It has been concluded that the expectations regarding the measurement and evaluation process in the 2024 program are structured in a more comprehensive and explanatory manner.