Sosyal medya üzerinden sağlıklı etiketi ile paylaşılan yemek tarifelerinin besin ögesi örüntü profili ve sürdürülebilirlik parametreleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of recipes shared with the healthy label on social media in terms of nutrient profile model and sustainability parameters
  1. Tez No: 949522
  2. Yazar: İZGE SENA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA BÜYÜKTUNCER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Instagram'da #sağlıklıtarifler etiketiyle paylaşılan yemek tarifeleri, besin ögesi örüntü profili ve sürdürülebilirlik parametreleri açısından değerlendirilmiştir. Araştırmada 10.000'den fazla takipçisi olan Instagram hesaplarından, taramanın yapıldığı günden itibaren son altı ay içinde #sağlıklıtarifler etiketleriyle paylaşılmış olan gönderiler sağlıklı tarife grubu veya #yemektarifleri etiketleriyle paylaşılmış olan gönderiler kontrol tarife grubu olarak alınmıştır. 1000'den fazla beğeni almış gönderiler Brand24 sosyal medya izleme aracı kullanılarak toplanmıştır. Net içerik bilgisi sunan, malzeme isimleri ve miktarları açıkça belirtilmiş, tarifenin kendi dinamiğine göre varsa pişirme yöntemi ile soğutma sürecine ilişkin bilgilerin yer aldığı tarifeler sıralama yöntemi ile seçilerek çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada 200 sağlıklı tarife ile 200 kontrol tarifesi olmak üzere toplam 400 tarifeye ait içerik analiz edilmiştir. Besin ögeleri BEBİS programıyla; karbon ayak izi (kg CO₂ eq. /f.u) ve su ayak izi (m³ H₂O eq. /f.u) değerleri CCaLC2 yazılımı ile hesaplanmıştır. Tarifeler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Ofisi Besin Ögesi Örüntü Profili Modeli (2023) kriterlerine göre uygunluk açısından değerlendirilmiştir. Sağlıklı tarifeler ağırlıklı olarak salata (%31,5), tatlı (%22,5) ve zeytinyağlı sebze yemeği (%6,5) kategorilerinde yoğunlaşırken, kontrol tarifeleri tavuk (%13,5) ve et yemeği (%12,5) kategorilerinde yoğunlaşmıştır. Sağlıklı tarifeler grubunda yer alan tarifelerin ortalama karbon ayak izi 0,95±1,57 kg CO₂ eq. /f.u, su ayak izi 0,13±0,16 m³ H₂O eq. /f.u ve enerji değeri 289,21±190,71 kkal olarak belirlenmiştir. Kontrol grubunda bu değerler sırasıyla 1,06 ± 0,66 kg CO₂ eq.
Özet (Çeviri)
In this study, recipes shared on Instagram with the hashtag #sağlıklıtarifler (#healthyrecipes) were evaluated in terms of nutrient profile and sustainability parameters. Posts shared within the last six months from Instagram accounts with more than 10,000 followers were included as either part of the healthy recipe group (using the hashtag #sağlıklıtarifler) or the control recipe group (using the hashtag #yemektarifleri – #recipeshare). Posts with more than 1,000 likes were collected using the Brand24 social media monitoring tool. Recipes that clearly listed ingredients and quantities, included information on cooking and cooling methods (if applicable), and provided a clear content structure were selected using a ranking method. A total of 400 recipes—200 from the healthy recipe group and 200 from the control recipe group—were analyzed. Nutritional values were calculated using the BEBIS software, while carbon footprint (kg CO₂ eq./f.u) and water footprint (m³ H₂O eq./f.u) values were computed using the CCaLC2 tool. The recipes were also assessed based on their compliance with the WHO Regional Office for Europe Nutrient Profile Model (2023) criteria. Healthy recipes were predominantly categorized as salads (31.5%), desserts (22.5%), and vegetable dishes with olive oil (6.5%), whereas control recipes mainly featured chicken (13.5%) and meat dishes (12.5%). The average values in the healthy recipe group were calculated as follows: carbon footprint 0.95 ± 1.57 kg CO₂ eq./f.u, water footprint 0.13 ± 0.16 m³ H₂O eq./f.u, and energy 289.21 ± 190.71 kcal.