Sosyal bilgiler öğretmenlerinin hukuk okuryazarlığı becerisine ilişkin görüşleri
Sosyal bilgiler öğretmenlerinin hukuk okuryazarlığı becerisine ilişkin görüşleri
- Tez No: 949523
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KIRPIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hukukun toplumsal hayatta aktif olarak yer alması, haklarını ve sorumluluklarını bilen karşılaştığı sorunları çözüme kavuşturan kişilerle gerçekleştirilir. Bundan dolayı devletine ve milletine karşı sorumlu bireyler yetiştirmekle görevli sosyal bilgiler öğretmenlerinin hukuk okuryazarlık becerisine yönelik görüşlerini belirlemek büyük önem taşımaktadır. Bu yüzdendir ki araştırmada katılımcı görüşlerini tespit etmek için nitel yaklaşım çerçevesinde“mülakat yöntemi”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Nevşehir ilinde kadrolu çalışan 15 sosyal bilgiler öğretmenidir. Veri toplama aracı araştırmacı tarafından hazırlanmış 9 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemine göre yorumlanmıştır. Araştırmada katılımcıların genelinin hukuk okuryazarlığını doğru tanımladığı ve hukuk okuryazarlığı konusunda yeterli oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ancak katılımcıların çoğunluğunun hukuk okuryazarlığı becerisini öğrenciye aktarmada zorluk yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The active involvement of law in social life is achieved by individuals who know their rights and responsibilities and solve the problems they face. Therefore, it is of great importance to understand social studies teachers` views on legal literacy skills as they are the ones teaching individuals to grow awareness on their responsibility for their state and nation. For this reason, aligning with the qualitative approach, interviews were employed to explore the participants` views in this study. 15 social studies teachers working in Nevşehir for the Ministry of National Education of the Republic of Turkey informed the data. The data collection tool is a semi-structured interview form consisting of 9 questions prepared by the researcher. The gathered data were interpreted using the descriptive analysis method. According to the findings of the study, it was concluded that the participants generally defined legal literacy correctly and that they were competent in legal literacy. However, it was determined that most of the participants had difficulty in transferring legal literacy skills to students.