Teknoloji ile zenginleştirilmiş öğrenme ortamının dörtgenler konusunda yedinci sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi
Effect of technology enriched learning environment on academic achievement of seventh grade students in quadrilaterals
- Tez No: 949525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SEVGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı teknoloji ile zenginleştirilmiş sınıf ortamının yedinci sınıf dörtgenler konusunda öğrenci başarısına ve kalıcılığa etkisini incelemektir. Nicel araştırma yaklaşımlarından araştırma deseni olarak Solomon Dört Gruplu Desen seçilmiştir. Araştırmanın evrenini İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ilin merkez ilçesindeki yedinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Yedinci sınıf düzeyinde dokuz şubesi olan bir ortaokul rastgele belirlenmiş, okuldaki öğrencilere denkleştirme testi uygulanmış ve denk şubeler belirlenmiştir. Şubeler belirlendikten sonra gruplara rastgele dağıtılmıştır. Belirlenen gruplardan bir deney ve kontrol grubuna bir matematik öğretmeni, diğer deney ve kontrol grubuna başka bir matematik öğretmeni olacak şekilde iki matematik öğretmeninin denk gelmesi sağlanmıştır. Kontrol gruplarına MEB 2018 öğretim programı yedinci sınıf dörtgenler konusundaki etkinlikler, deney gruplarına ise teknoloji ile zenginleştirilmiş öğrenme ortamı etkinlikleri uygulanmıştır. SPSS programıyla denkleştirme, ön test, son test ve kalıcılık testlerinin puanlarının betimsel istatistikleri hesaplanmıştır. Verilerin analizinde başarı testi için madde analizleri, denkleştirme testi için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), araştırma problemleri kapsamında ise bağımsız örneklemler t-testi, Mann Whitney U testi, ilişkili örneklemler t testi ve ANCOVA analizi yapılmıştır. Sonuçta, deney ve kontrol grupları arasında hem son test hem de kalıcılık test puanları arasında deney grupları lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Teknoloji ile zenginleştirilmiş öğrenme ortamı uygulamalarına göre dörtgenler konusunun öğretimi öğrencilerin akademik başarılarını ve kalıcı öğrenmelerini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda teknoloji ile zenginleştirilmiş uygulamaların bir öğretim aracı olarak matematik derslerinde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of a technology-enriched classroom environment on student success and retention in the subject of quadrilaterals in the seventh grade. The research design was selected as the Solomon Four-Group Design from quantitative research approaches. The population consists of seventh grade students in the central district of a province in the Central Anatolia Region. An elementary school with nine classrooms of at the seventh grade level was determined, an equivalence test was applied to the students in the school and equivalent branches were determined. After the branches were determined, these branches were randomly distributed to the groups. From the determined groups, one mathematics teacher was assigned to one experimental and control group, and another mathematics teacher was assigned to the other experimental and control group. The current seventh grade quadrilaterals program was applied to the control groups, and technology-enriched learning environment activities were applied to the experimental groups. Descriptive statistics of the equivalence, pre-test, post-test and retention test scores were calculated with the statistics program. In the analysis of data, item analysis for achievement test, one-way analysis of variance (ANOVA) for the equalization test, independent samples t-test, Mann Whitney U test, related samples t-test and ANCOVA analysis were performed within the scope of research problems. As a result, statistically significant mean differences were found in favor of the experimental groups in both post-test and permanence test scores between the experimental and control groups. It was concluded that teaching the subject of quadrilaterals according to technology-enriched learning environment applications increased the achievement and permanent learning of the students. In line with the results obtained, it is recommended that technology-enriched applications be used as a teaching tool in mathematics lessons.