Toplumsal kalkınmada somut olmayan kültürel mirasın yönetimi: Bir model önerisi
The management of intangible cultural heritage in community development: A model proposal
- Tez No: 949533
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İNCİ ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Toplumsal kalkınma bir ulusun sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik gelişmesinin sağlanmasıdır. Kültürel mirasın toplumun kalkınmasında bir unsur olarak yer aldığı çalışmalar son yıllarda dikkat çekmektedir. Kültürel miras; somut olan ve somut olmayan kültürel miras (SOKÜM) olarak ikiye ayrılmaktadır. SOKÜM; bilgi, beceri ve uygulamalar gibi çok yönlü alanları kapsamaktadır. Toplumsal kalkınmada SOKÜM'ün yönetimi bilgi merkezleri olarak nitelendirilen kütüphaneler, müzeler ve arşivler aracılığıyla etkin ve kapsamlı gerçekleşebilir. Bu kapsamda toplumun bilgi teknolojilerine ve eğitim ortamlarına erişim sağlayabilmesi bilgi merkezlerinin görevleri arasındadır. Bilgi merkezleri toplumsal kalkınmada herkesin erişim sağlayabileceği, sivil katılımın teşvik edildiği, ekonomik gelişmeye teşvik sağlayan kurumlar olarak varlığını sürdürmelidir. SOKÜM'ün yönetimi kültürlerarası etkileşim, kültür ve turizmin gelişmesi, yatırımların ve istihdam olanakların artması gibi pek çok olumlu sonucu beraberinde getirecektir. SOKÜM'ün bilgi merkezlerinde yönetiminde; mesleki eğitimde teknik ve teorik bilgi edinimi, istihdam becerisi, toplumun bilgi ve kültür seviyesini artırma gibi görevleri yerine getirmesi beklenir. Araştırmada ilk aşamada Türkiye'de toplumsal kalkınmada SOKÜM'ün yönetiminde mevcut durumu ortaya koymak amacıyla 37 yasal düzenleme incelenmiştir. Yasal düzenlemelerin toplumsal kalkınmada SOKÜM'ün yönetiminde dağınık yapıda olduğu sonucuna erişilmiştir. İkinci aşamada 7 kurumda bulunan SOKÜM'ün yönetiminde 34 karar verici ve 6 SOKÜM temsilcisine anket ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları yönetilmiştir. Görüşme sorularına verilen cevapların nicel verilere dönüştürülmesi sağlanmıştır. Görüşme soruları MAXQDA 24, anket soruları ise SPSS 22 programlarıyla analiz edilmiştir. Görüşme ve anket verilerinin frekans dağılım raporlarından elde edilen sonuçlarının araştırma hipotezlerinin çoğunluğunu destekler nitelikte olduğu belirlenmiştir. Son aşamada ise toplumsal kalkınmada SOKÜM'ün yönetiminde karar vericiler ve SOKÜM temsilcilerinden elde edilen görüş ve önerilerden hareketle araştırmanıntemel problemine yanıt olarak değerlendirilebilecek; koruma, erişim ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda yol gösterici nitelikte olacak“Toplumsal kalkınmada somut olmayan kültürel mirasın yönetimi modeli”önerisine yer verilmiştir. Model önerisinin disiplinlerarası çalışmalarla etkin sonuçlar vereceği öngörülmektedir.Hazırlanan modelin bilgi merkezlerinde SOKÜM'ün yönetimi süreçlerinde katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Community development is the process of advancing a nation's social, cultural, economic, and technological progress. Studies highlighting the role of cultural heritage as a component of societal development have gained attention in recent years. Cultural heritage is divided into two categories: tangible and intangible cultural heritage (ICH). ICH encompasses multifaceted areas such as knowledge, skills, and practices. The management of ICH in community development can be effectively and comprehensively realized through information centers, including libraries, museums, and archives. Within this framework, enabling society's access to information technologies and educational environments is among the responsibilities of these information centers. These centers should function as accessible institutions for all, promoting civic participation and fostering economic growth in the context of social development. The management of ICH brings numerous positive outcomes, such as intercultural interaction, the development of culture and tourism, increased investment opportunities, and enhanced employment prospects. In managing ICH within information centers, it is expected to fulfill roles such as providing technical and theoretical knowledge in professional training, developing employment skills, and raising the informational and cultural level of society.In the first phase of the research, 37 legal regulations were examined to identify the current state of ICH management in social development in Türkiye. It was concluded that the legal framework for managing ICH in community development is fragmented. In the second phase, surveys and semi-structured interview questions were administered to 34 decision-makers involved in the management of ICH within 7 institutions and 6 ICH representatives. The responses to the interview questions were converted into quantitative data. Interview questions were analyzed with MAXQDA 24, and survey questions were analyzed with SPSS 22 programs. The findings from frequency distribution reports of survey and interview data were found to support most of the research hypotheses. In the final phase, based on the opinions and recommendations of decision-makers and ICH representatives, a“Model for the Management of Intangible Cultural Heritage in Community Development”was proposed. This model, designed as a response to the central problem of the study, aims to guide the principles of preservation, accessibility, and sustainability. It is anticipated that the proposed model will produce effective outcomes when applied within interdisciplinary contexts.. The proposed model is expected to contribute to the processes of managing ICH in information centers.