Amerika Birleşik Devletleri'nin Biladüşşâm'daki (Şam ve bağlı vilayetleri) konsolosluk ve ticari faaliyetleri (1832-1910)
Consular and commercial activities of the United States of America in Bilad al Sham (Damascus and its affiliated provinces) (1832-1910)
  1. Tez No: 949536
  2. Yazar: İLKSEN DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET AYŞE AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Amerika Birleşik Devletleri 19. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti ile ticari temaslarda bulunmuştur. 1830 yılında imzalanan Ticaret ve Dostluk Antlaşmasıyla iki ülke arasındaki ilişkiler resmiyet kazanmıştır. Bu Antlaşma gereğince Amerika Birleşik Devletleri hem Osmanlı Devleti'nde yaşayan Amerikalıların hem de ticaret yapan Amerikalı tüccarların haklarını korumak amacıyla Osmanlı Devleti'nin muhtelif ticaret şehirlerinde konsolosluklar açmıştır. Bu amaçla Halep, Suriye, Beyrut Vilayetleri, Cebel-i Lübnan ve Kudüs Mutasarrıflıklarının yer aldığı Bilâd-ı Şam'da ilk etapta Halep ve Beyrut'ta Amerikan konsoloslukları açılmıştır. 19. yüzyılın ikinci yarısı itibariyle bölgedeki konsolosluk yapılanması düzenlenmiş olup, ABD Beyrut ve Kudüs'te kurulan konsolosluk ve konsolosluk temsilcilikleri üzerinden buradaki ticari faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. Tez çalışması üç ana bölümden müteşekkildir. Birinci bölümde Amerika Birleşik Devletleri'nin ticaretini gerçekleştirdiği Bilâd-ı Şam bölgesinin ekonomik yaşamına konu olan tarım, hayvancılık, ticaret, sanayi faaliyetleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde Amerika Birleşik Devletleri'nin Akdeniz'de ticari ilişkilerinin kurulması süreci ve Osmanlı Devleti ile diplomatik temasların sağlanmasına yer verilmiştir. Ayrıca iki ülke ilişkisinin hukuki temellerinin oluşturulduğu 1830 ve 1862 yılında imzalanan Ticaret ve Dostluk Antlaşmaları da birinci bölümde yer almaktadır. Son bölümde ise Amerika Birleşik Devletleri'nin Bilâd-ı Şam bölgesinde Amerikan konsolosluk ağının tesis edilmesi süreci ile bölgedeki ticari faaliyetleri ele alınmıştır. Ticari faaliyetler Amerikan Ulusal Arşivleri'nde (NARA) ve Amerika Birleşik Devletleri Ticaret ve Çalışma Bakanlığı'nda (The United States Department of Commerce and Labor) muhafaza edilen Beyrut, Halep, Kudüs Amerikan konsolos ve konsolos temsilcileri ticaret raporları ışığında on yıllık dönemlere ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The United States of America has had commercial contacts with the Ottoman Empire since the 19th century. The relations between the two countries were formalized with the Treaty of Commerce and Friendship signed in 1830. In accordance with this Treaty, the United States of America opened consulates in various commercial cities of the Ottoman Empire to protect the rights of both Americans living in the Ottoman Empire and American merchants doing business. For this purpose, American consulates were first opened in Aleppo and Beirut in Bilad al-Sham, where the Provinces of Aleppo, Syria, Beirut, Mount Lebanon Mutasarrifate and Mutasarrifate of Jerusalem were located. As of the second half of the 19th century, the consular structure in the region was organized and the USA continued its commercial activities here through consulates and consular representatives established in Beirut and Jerusalem. The thesis consists of three main chapters. In the first chapter, the agricultural, livestock, trade, and industrial activities that formed the economic life of the Bilad al-Sham region, where the United States carried out its commercial activities, are examined in detail. The second chapter covers the process of establishing commercial relations between the United States in the Mediterranean and the establishment of diplomatic contacts with the Ottoman Empire. In addition, the Treaties of Commerce and Friendship signed in 1830 and 1862, which established the legal foundations of the relations between the two countries, are also included in the first chapter. In the last chapter, the process of establishing the American consular network in the Bilad al-Sham region and the commercial activities of the United States in the region are examined. The commercial activities are analyzed by dividing them into ten-year periods in light of the trade reports prepared by American consuls and consular agents in Beirut, Aleppo, and Jerusalem, which are preserved in the National Archives and Records Administration (NARA) and the United States Department of Commerce and Labor.