Solmaz Kâmuran'ın romanları üzerine bir inceleme
An analysis of Solmaz Kâmuran's novels
  1. Tez No: 949550
  2. Yazar: BEYZA NUR BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF ERZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Türk edebiyatının son dönemlerinde, popüler çizgide eser veren yazarlar arasında dikkat çeken isimlerden biri de Solmaz Kâmuran'dır. Kâmuran, romanlarında gerçek ve kurmacaya bir arada yer verir. Gerçek olaylar çerçevesinde yarattığı karakter ve olayları kurmaca bir atmosferde romanlarına dâhil eder. O, romanlarında genellikle Osmanlı tarihi, savaşlar, göçler, ekonomik krizler, kölelik gibi konuları ele alır. Daha çok tarihsel romanlarıyla adından söz ettiren Kâmuran'ın bu kategoride yer alan romanları,“pop tarih romanı”anlayışıyla yazılmıştır. Pop tarih romanları, tarih bilgisinden yararlanmakla beraber klâsik tarihsel romanlardan farklı olarak şiddet, entrika gibi olaylarla bütünleşen romanlardır. Kâmuran, bu tür romanlarında özellikle Osmanlı tarihinin çalkantılı yıllarından ilham almıştır. Osmanlı tahtına çıkan padişahların yanı sıra sultanların ve şehzadelerin hayatlarını, sarayda dönen entrikaları ve iktidar mücadelelerini kurgu içerisinde yeniden canlandırmıştır. Ayrıca azınlıkları ve sürgüne zorlanmış toplumsal kesimleri gerçek veya kurmaca kişilikler vasıtasıyla temsil etme gibi bir ısrarcı yönelim içerisinde olmuştur. Denebilir ki Solmaz Kâmuran, genellikle tarih kaynaklarının sunduğu verilerden yararlanarak gerçekte yaşanan olayları ve geçmişte var olmuş kişileri, romanın kurmaca dünyasında yeni bir anlatımla ele almıştır. Bunun yanı sıra birtakım kişi ve olayları da tamamen kurmaca unsurlar olarak romanlarına dâhil etmiştir. Solmaz Kâmuran, tarihsel romanları dışındaki diğer romanlarında ise daha çok yakın zamanlara ilişkin meseleleri ve toplumsal niteliğiyle öne çıkan konuları işlemiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent period of Turkish literature, one of the notable names among the writers who produced works in a popular style is Solmaz Kâmuran. Kamuran combines reality and fiction in her novels. She includes characters and events she created based on real events in her novels in a fictional atmosphere. In her novels, she generally deals with topics such as Ottoman history, wars, migrations, economic crises, and slavery. The novels in this category of Kamuran, who is mostly known for her historical novels, are written with the“pop history novel”approach. Pop history novels, although they benefit from historical knowledge, are novels that, unlike classical historical novels, integrate events such as violence and intrigue. Kâmuran was particularly inspired by the turbulent years of Ottoman history in these types of novels. In addition to the sultans who ascended to the Ottoman throne, she revived the lives of the valide sultans and princes, the intrigues going on in the palace, and the power struggles in fiction. She also had a persistent tendency to represent minorities and social groups forced into exile through real or fictional characters. It can be said that Solmaz Kamuran generally used the data provided by historical sources to deal with events that actually happened and people who existed in the past in a new narrative in the fictional world of the novel. In addition, she included some people and events in her novels as completely fictional elements. In her novels other than her historical novels, Solmaz Kamuran mostly dealt with issues related to recent times and issues that are prominent in their social nature.