AHMET ADNAN SAYGUN'UN YUNUS EMRE ORATORYOSU'NUN MÜZİKAL, EDEBÎ VE DÜŞÜNSEL AÇIDAN İNCELENMESİ
MUSICAL, LITERAL AND INTELLECTUAL ANALYSIS OF AHMED ADNAN SAYGUN'S YUNUS EMRE ORATORIO
- Tez No: 949611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN RONA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet dönemi çoksesli Türk müziğinin en önemli isimleri arasında gösterilen Ahmed Adnan Saygun'un (1907-1991) bestelediği Yunus Emre Oratoryosu'nun müzikal, edebî ve düşünsel yönlerden incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler tarama yöntemi, literatür taraması ve nitel analiz teknikleriyle toplanmıştır. Araştırmanın içeriğini; Yunus Emre Oratoryosu'nun müzikal yapısı, tematik kurgusu, edebî metni ve düşünsel içeriğini incelemeye yönelik olarak oluşturulan bölümler, eserle ilgili yapılmış akademik çalışmalar ve Saygun'un müzik anlayışını yansıtan kaynaklar oluşturmaktadır. Çalışmada eserin üç bölümden oluşan yapısı temel alınarak her bölümün müzikal çözümlemesine, bu bölümlerde kullanılan motiflerin, arya ile reçitatiflerin incelenmesine, sözlerin edebî yapısının tahliline ve metnin aşk ile vecd gibi tasavvufi temalarla ilişkisine dair tespitlere yer verilmiştir. Oratoryoda yer alan Yunus Emre şiirlerinin Saygun tarafından nasıl seçilip yorumlandığı ve müziğe nasıl aktardığı da ayrıca açıklanmıştır. Eserin yalnızca müzikal bir yapıt değil, aynı zamanda felsefi ve kültürel bir anlatı olduğu vurgulanmıştır. Bu tez çalışması, Ahmed Adnan Saygun'un, Yunus Emre Oratoryosu aracılığıyla geleneksel tasavvufi düşünceyi modern Batı müziği diliyle nasıl bir araya getirdiğini ortaya koymakta ve eserin Türk müzik tarihi içindeki yerini ve özgünlüğünü tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the musical, literary and intellectual aspects of the Yunus Emre Oratorio composed by Ahmed Adnan Saygun (1907-1991), who is considered one of the most important names of the polyphonic Turkish music of the Republican period. The data obtained in the study were collected using the scanning method, literature review and qualitative analysis techniques. The content of the study consists of sections created to examine the musical structure, thematic structure, literary text and intellectual content of the Yunus Emre Oratorio, academic studies conducted on the work and sources reflecting Saygun's understanding of music. In the study, the musical analysis of each section is given based on the structure of the work consisting of three sections, the examination of the motifs, arias and recitatives used in these sections, the analysis of the literary structure of the lyrics and the determinations regarding the relationship of the text with Sufi themes such as love and ecstasy. It is also explained how Saygun selected and interpreted the Yunus Emre poems in the oratorio and how he transferred them to music. It is emphasized that the work is not only a musical work but also a philosophical and cultural narrative. This thesis study reveals how Ahmed Adnan Saygun brought together traditional Sufi thought with modern Western music language through Yunus Emre Oratorio and determines the place and originality of the work in Turkish music history.